Strona główna WIADOMOŚCI Zainstalowała złośliwe oprogramowanie i straciła pieniądze

Zainstalowała złośliwe oprogramowanie i straciła pieniądze

0
Reklama

W połowie lutego, mieszkanka powiatu rzeszowskiego natrafiła na ogłoszenie internetowe dotyczące inwestycji w gazociąg Baltic Pipe. Z jego treści wynikało, że wystarczyło zainwestować tysiąc złotych, a pieniądze szybko będą się pomnażać. Zainteresowana tym ogłoszeniem, podała do kontaktu swój numer telefonu. Już następnego dnia oddzwonił do niej mężczyzna, który zaproponował wpłatę 900 złotych. 55-latka wpłaciła pieniądze na wskazane przez oszusta konto.

Jakiś czas później skontaktował się z nią drugi przestępca, który zapewnił kobietę, że jest opiekunem jej inwestycji. Mężczyzna, z wyraźnie wschodnim akcentem, nakłonił kobietę do podania numerów dwóch rachunków bankowych, na które miały być wpłacane wypracowane z inwestycji w gazociąg pieniądze. Polecił, aby na urządzeniu zainstalowała aplikację AnyDesk.

Reklama

Po kilku dniach, 55-latka podejrzewając, że mogła paść ofiarą oszustwa odinstalowała to oprogramowanie i udała się do swojego banku, gdzie zablokowała konta. Wtedy przestępcy ponownie do niej zadzwonili i nakłonili ją do odblokowania kont i ponownego zainstalowania aplikacji. Niestety i tym razem kobieta wykonała wszystkie polecenia przestępców. W rezultacie z dwóch kont, do których 55-latka miała pełnomocnictwa, zniknęły pieniądze w kwocie blisko 125 tysięcy złotych oraz prawie 18000 euro.

Co zrobić, by nie dać się oszukać?

Przede wszystkim nie udostępniajmy nikomu swojego konta bankowego i danych do logowania. Jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania naszych danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania, rozłączmy się i zadzwońmy do biura obsługi klienta banku. Jeśli „konsultant” proponuje nam zainstalowanie oprogramowania typu AnyDesk, możemy być pewni, że to oszustwo.

Pamiętajmy, że w sieci nie brakuje nieuczciwych osób, które oszukując, w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk. Ostrzegajmy swoich bliskich przed zagrożeniami ze strony oszustów. Zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym stosujmy zasadę ograniczonego zaufania i nikomu nie udostępniajmy danych logowania do naszych kart czy rachunków bankowych.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!