Home LEŻAJSK Setki chasydów zjeżdżają do Leżajska by uczcić cadyka Elimelecha

Setki chasydów zjeżdżają do Leżajska by uczcić cadyka Elimelecha

0
Fot. Anna D. Ordyczynska źr. chasydzi.blogspot.pl

Już 5 marca (tj. piątek) setki Chasydów zjedzie się do Leżajska, by jak co roku uczcić swojego mistrza. Przyjeżdżają z całej Europy, USA, Izraela czy Kanady- modlą się, tańczą, śpiewają- uroczystości potrwają do niedzieli włącznie.

Około 500 chasydów głównie z Europy i USA weźmie udział w tegorocznych uroczystościach z okazji 234. rocznicy śmierci cadyka Elimelecha w Leżajsku (Podkarpackie). Pierwsi pielgrzymi spodziewani są w czwartek po południu i wieczorem. Przybyli wierzą, że za rabin, który pomimo tego, iż zmarł w 1806 roku, nadal nad nimi czuwa i wysłuchuje ich próśb, które zostawiają na tysiącach karteczkach wrzucanych za kratę, która chroni jego grób. Elimelech z Leżajska był cadykiem. Za młodu wędrował po świecie z bratem Zusją. Sypiali w przytułkach, utrzymywali się z jałmużny, rozmawiali z ludźmi o zbawieniu. Chciał żyć życiem zwyczajnym, wśród ludzi ułomnych i grzesznych, by dźwigać ich ku świętości. Modlił się z niezwykłym napięciem. Lękał się, że umrze w modlitewnej ekstazie, ale Bóg zsyłał mu uspokojenie. Przewidywał przyszłość, uzdrawiał chorych i poskramiał demony. Wyznawcy pielgrzymowali doń ze świata i zostawiali na grobie listy z prośbami…

Podczas wojny Niemcy kazali otworzyć grób i znaleźć złoto. Kopali polscy robotnicy, uderzenia łomu słychać było na całej Górnej [ulicy]. Potem rozległ się krzyk i z cmentarza wybiegli przerażeni ludzie. Cadyk, okazuje się, leżał w białym całunie, jakby go wczoraj pochowano i miał oczy.

Przed modlitwą Żydzi zwykle obmywają się w mykwie, czyli specjalnej łaźni w tym roku mykwa, ze względu na pandemię, jest zamknięta. Zapewnił jednocześnie, że uroczystości odbywać się będą z zachowaniem rygoru sanitarnego. Oprócz maseczek uczestniczący w modlitwach Żydzi będą także zachowywać dystans społeczny. I tak np. w każdym z dwóch przewidzianych na modlitwy namiotach, liczących po 200 metrów kw., może przebywać najwyżej 40 osób jednocześnie.

Jak relacjonuje Pan Marek mieszkaniec Leżajska, „Zauważyłem że modlitwy i wszelkie obrzędy trwają dwie, trzy godziny. Niestety reżim sanitarny niestety nie został do końca zachowany, nie zauważyłem zakrytych ust i nosów u przyjezdnych”.

Samorząd Miasta nie jest organizatorem przyjazdu chasydów na uroczystości w Leżajsku. W Polsce obowiązują w obecnym czasie określone rygory sanitarne – umożliwiają one wjazd na terytorium Rzeczypospolitej osobom, które zostały zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciwko Covid 19 dopuszczonej do użytku w Unii Europejskiej lub posiadają negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego, przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu. Z informacji uzyskanej od organizatora uroczystości (Fundacja Chasydów Leżajsk Polska) tylko osoby już zaszczepione będą uczestnikami tegorocznych uroczystości, a decyzje o ich wpuszczeniu do Polski będą podejmowały służby graniczne RP.

źr.chasydzi.blogspot.com/

W ubiegłym roku w okresie wprowadzenie narodowej kwarantanny chasydzi również zjawili się w Leżajsku:

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version