Home KULTURA Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu przejdzie rewitalizację

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu przejdzie rewitalizację

0

Bez inwestowania w kulturę nie ma mowy o prawdziwym rozwoju. A pielęgnowanie dziedzictwa to dbanie o nasze korzenie – tak wicemarszałek województwa Piotr Pilch podsumował uroczyste  podpisanie umowy na wielomilionową inwestycję w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Swój podpis pod dokumentem o przekazaniu środków złożył także dyrektor muzeum Paweł Bukowski. W uroczystości uczestniczył również przewodniczący sejmiku województwa Jerzy Borcz. By opowiedzieć o tej ważnej dla muzeum chwili, do Żarnowca przyjechali dziennikarze z regionalnych i ogólnopolskich mediów. 

Podpisana właśnie umowa dotyczy realizacji projektu zatytułowanego „Restauracja i poprawa infrastruktury Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu”.Jego głównym celem jest odrestaurowanie części zabytkowych zabudowań, w których mieści się muzeum, przywrócenie piękna, otaczającemu zabudowania parkowi oraz stworzenie nowej przestrzeni wystawienniczej, która dainstytucji nowe możliwości rozwoju, odpowiadające rosnącym oczekiwaniom zwiedzających. 

Doskonale zdajemy sobie – jako zarząd województwa – sprawę z tego, jak ważne jest inwestowanie w kulturę, w zachowanie naszej narodowej spuścizny. Zaplanowaliśmy w naszym budżecie wiele milionów na ważne inwestycje w wielu miejscach regionu – w Julinie, Łańcucie, Żarnowcu, Rzeszowie, Przemyślu i innych. Zdecydowaliśmy, że niemalże 18 mln złotych pozwoli, by Żarnowiec mógł odzyskać należny mu blask – mówił wicemarszałek Piotr Pilch w dworku, w którym przez kilka lat  mieszkała wybitna poetka Maria Konopnicka – Dzięki tej inwestycji duch tego miejsca, duch poezji Marii Konopnickiej i jej czasów oraz historia będą mogły jeszcze mocniej emanować i jeszcze piękniej przemawiać do współczesnych– podkreślał wicemarszałek Piotr Pilch. Doskonale wiemy, że aby zainteresować młodego odbiorcę, który na co dzień funkcjonuje w otoczeniu nowoczesnych technologii, musimy z takim właśnie nowoczesnym przekazem dotrzeć– zaznaczył.  

Muzeum Marii Konopnickiej w  Żarnowcuprzed nieco ponad 120laty było darem narodu polskiego dla wybitnej poetki, pisarki, tłumaczki, jednej z najsłynniejszych Polek XIX stulecia, prawdziwej ikony narodowej – Marii Konopnickiej. Teraz jest Instytucją Kultury Samorządu Województwa Podkarpackiego. Wartość projektu, który będzie realizować muzeum wynosi 17,6 mln złotych. Zostanie on sfinansowany dzięki przekazanym przez zarząd województwa środkom z UE – dofinansowaniu w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 oraz pieniądzom z budżetu województwa. Ze środków unijnych jest to kwota 12,2 mln złotych, a ze środków budżetu województwa podkarpackiego prawie 5,5 mln złotych. 

Pamiętam początki funkcjonowania samorządu województwa, jeszcze w latach 1998-2002, w pierwszej kadencji, kiedy byłem radnym z tego terenu. Wówczas muzeum podlegało starostwu i wszyscy mieli świadomość, że obciążeń związanych z zachowaniem takiej klasy zabytku,   starostwo nie zdoła unieść. Dlatego od początku wspierałem zabiegi, aby to piękne miejsce przejął samorząd województwa. Dziś bardzo się cieszę, że miliony złotych, które jako samorząd przekazujemy pozwolą na wykonanie wielu prac, których muzeum niezwłocznie potrzebuje – mówił w Żarnowcu przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz. 

Radości – w trakcie podpisywania umowy – nie krył dyrektor placówki. 

To będzie ciężka praca, bo nie jest łatwo znaleźć dobrego wykonawcę, a projekt ma wiele elementów i dotyczy przecież cennego zabytku, na niełatwym – także znajdującym się pod ochroną – obszarze. Ale proszę wierzyć, ja każdy element mam w głowie, bo  czekałem na tę szansę kilka lat – bo tyle upłynęło zanim udało nam się pokonać wszystkie procedury i przygotować wszelkie dokumentacje. Jestem wdzięczny zarządowi województwa, marszałkom, sejmikowi za to, że otrzymaliśmy tak nam potrzebne pieniądze, które dają nam szansę na rozwój – mówił z uśmiechem na ustach dyrektor Paweł Bukowski.

Głównym celem projektu jest zwiększenie dostępu do dziedzictwa kulturowego regionu poprzez rozbudowę infrastruktury muzeum oraz uatrakcyjnienie jego oferty. W ramach projektu zostaną wybudowane nowe obiekty oraz odrestaurowane obiekty muzealne, zmodernizowany będzie park, wyeksponowana zostanie zabytkowa infrastruktura, unowocześniony zostanie także sposób prezentacji unikalnych zasobów historycznych oraz literackich. Zapewniona zostanie też lepsza ochrona zabytków, dzięki instalacjom systemów bezpieczeństwa.

Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec czerwca 2025 roku.

W ramach renowacji i modernizacji zabytkowego parkuwykonanazostanie nowa nawierzchniaalejek, wyremontowany będzie staw, zamontowane zostaną obiektytzw. małej architektury – drewniana kładka, altany oraz ławki. W parku „zamieszkają” krasnoludki i sierotka Marysia,,  powstanie też „Grota krasnoludków”. Stylowe oświetlenie oraz odrestaurowany zabytkowy drzewostan uzupełnią zmiany otoczenia dworku.

Dzięki projektowi przeprowadzony zostanie także remont zabytkowego dworku oraz budynku Lamusa. Przebudowany zostanie taras, by przywrócić mu wygląd z czasów pobytu tu Marii Konopnickiej, nowe będą wentylacja i kotłownia. Nowoczesna instalacja systemu bezpieczeństwa pozwoli baczniej dbać o zabytek. 

Największym elementem projektu będzie budowa i wyposażenie nowego obiektu wystawowego wraz z parkingiem. Nowy budynek będzie miał zarówno pomieszczenia ekspozycyjne, ale także miejsce na magazyny zbiorów, salę konferencyjno-widowiskową, pracownie działów merytorycznych, pomieszczenia biurowo-administracyjne, część z pokojami gościnnymi i salą konsumpcyjną oraz punkt informacyjny. Zakupione zostanie  nowoczesne wyposażeniem.in. do prezentacji zbiorów oraz do prowadzenia działalności edukacyjno-kulturalnej. 

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version