Home #ZwiedzamyPodkarpacie Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

0

Jest takie miejsce w Rzeszowie, gdzie każdy dorosły z sentymentem przeniesie się do czasów swojego dzieciństwa, kiedy punktualnie o 19:00 zasiadał przed telewizorem by na chwilę spotkać się z ulubionym bohaterem bajek. Miejsce, gdzie każde dziecko z chęcią i wielkim zaciekawieniem będzie poznawać postacie, które kształtowały dzieciństwo ich rodziców. Tym wyjątkowym miejscem, łączącym pokolenia, jest Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.

Początki Muzeum dobranocek w Rzeszowie

Powołane uchwałą Rady Miasta 29 stycznia 2008 roku, swoje podwoje dla zwiedzających Muzeum otworzyło 22 marca 2009 roku. Mieści się ono w centrum miasta, nieopodal rzeszowskiego Rynku, na ulicy Mickiewicza. Początkowo jednak obiekt funkcjonował w budynku pod adresem Słowackiego 8. Jego otwarcie zawdzięczamy Wojciechowi Jamie, który jest pomysłodawcą oraz właścicielem zbiorów, które prezentowane są na wystawie stałej. Muzeum patronują znane wszystkim postacie- Jacek i Agatka- czyli bohaterowie najstarszej polskiej dobranocki. Jest to jedyne tego typu miejsce w Polsce, posiadające unikatowe zbiory związane z polską i zagraniczną historią animacji dla dzieci.

Muzeum dobranocek w Rzeszowie

źródło: www.muzeumdobranocek.pl

Warto przypomnieć w tym miejscu, że dobranocki od początków swojego istnienia cieszyły się ogromną popularnością. Choć trwały zaledwie kilka minut, czekało się na nie z niecierpliwością, gdyż były emitowane około godziny 19:00 i były jednym z nielicznych programów w ciągu całego dnia, proponowanych dla dzieci. Pierwszą polską dobranockę wyemitowano 2 października 1962 roku i była to audycja telewizyjna „Jacek i Agatka”, zaś ostatnią wieczorynką, która ukazała się w Programie Pierwszym TVP była „Świnka Peppa” 30 sierpnia 2013 roku.


Co można zobaczyć w muzeum dobranocek w Rzeszowie?

W Muzeum Dobranocek obejrzeć możemy wyjątkową kolekcję pamiątek związanych z popularnymi niegdyś animacjami dla dzieci, zwanymi „dobranockami”. Przede wszystkim są to kukiełki, które służyły do nagrywania bajek. Wśród całego grona zacnych postaci, spotkać tu możemy bohaterów takich dobranocek jak: Miś Uszatek, Miś Coralgol, Mały Pingwin Pik-Pok, Plastusiowy pamiętnik, Pomysłowy Dobromir, Maurycy i Hawranek, Kolorowy świat Pacyka, Gąska Balbinka, Bolek i Lolek, Reksio i wiele innych. Są to oryginalne lalki, używane do nagrań w łódzkim Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For, gdzie powstawały wszystkie te dobranocki.

źródło: www.muzeumdobranocek.pl

Ponadto obejrzeć tu można maszynopisy scenariuszy do bajek, w tym także ten do najstarszej polskiej bajki animowanej, wspomnianej już wcześniej „Jacek i Agatka”.  Muzeum posiada również kolekcję innych przedmiotów, związanych z popularnymi dobranockami. Są to między innymi folie z kadrami bajek, szkice, tła filmowe, książki, plakaty, znaczki z postaciami oraz różnego rodzaju opakowania po artykułach, na których widnieje postać znanych bohaterów bajkowych. Nie brakuje też płyt, komiksów, gier planszowych, kartek pocztowych, puzzli, dawnych projektorów do wyświetlania animacji, filmów na szpulach oraz płyt winylowych z nagraniami piosenek i kołysanek. Wszystko to składa się na ogromną dawkę wspomnień dla każdego dorosłego i niezwykłą lekcję dla tych młodszych.
Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, oprócz wystawy stałej i wystaw czasowych, zaprasza do korzystania z bogatej oferty częstych wydarzeń kulturalnych, zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, warsztatów artystycznych, spotkań z reżyserami oraz projekcji dawnych dobranocek.

źródło: www.muzeumdobranocek.pl

Dane Muzeum
Dane kontaktowe:
Muzeum Dobranocek w Rzeszowie
35-064 Rzeszów, ul. Mickiewicza 13
rezerwacja: 17 748 36 51
biuro:  17 748 36 51
kasa: 17 748 36 52
e-mail: edukacja@muzeumdobranocek.pl

źródło: www.muzeumdobranocek.pl

Godziny otwarcia i informacje na temat Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

Rok szkolny:
– poniedziałek: nieczynne
– wtorek – piątek: 9:00-17:00
– sobota – niedziela: 10:00-18:00
Wakacje i ferie:
– poniedziałek – piątek: 9:00-17:00
– sobota – niedziela: 10:00-18:00
Sobota jest dniem, w którym wstęp na wystawę stałą jest bezpłatny (obowiązuje opłata na wystawę czasową wg cennika:
– bilet normalny na wystawę czasową: 4 zł
– bilet ulgowy na wystawę czasową: 2 zł
Cennik biletów:
– bilet normalny: 8 zł
– bilet ulgowy: 4 zł
– opłata za usługę przewodnika muzealnego dla grup: 25 zł
– opłata za usługę przewodnika dla osób indywidualnych: 35 zł
Pozostałe informacje:
Liczebność jednej grupy zorganizowanej max. 25 osób.
Rezerwacja grup zorganizowanych: 17 748 36 51
Na 15 minut przed zamknięciem muzeum kasa kończy sprzedaż.

Exit mobile version