Home HISTORIA Kościół na Pracówce w Piątkowej z trudną i bogatą historią

Kościół na Pracówce w Piątkowej z trudną i bogatą historią

0

Piątkowa w gminie Dubiecko wielu osobom kojarzy się jako turystyczne miejsce na mapie Podkarpacia, z usytuowaną drewnianą cerkwią grekokatolicką p.w. św. Dymitra z 1732 roku. W tej też miejscowości, kilka kilometrów dalej, na pięknym wzgórzu zwanym niegdyś Pracówką, wzniesiony został kościół rzymsko-katolicki pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Kościół jest świątynią filialną parafii Tarnawka (p.w. św. Jana Kantego).

Koncepcja budowy murowanej świątyni zrodziła się w 1935 r. Pomysłodawcą był ówczesny wikary z Birczy ks. Franciszek Stańko, który objął parafię w Tarnawce po poprzedniku, który ciężko chorował. Z powodu trudności w dotarciu dzieci do polskiej szkoły i kościoła, na zebraniu Organizacyjnym Komitetu Budowy Kościoła w Piątkowej, we wrześniu 1935 r. podjęto decyzję o budowie obiektu na dawnym folwarku Pracówka zasiedlonym przez polskich osadników nazywanych Mazurami, pochodzących z Futomy i Harty.

Pierwszy projekt kościoła wykonany przez Leona Kucharskiego z Babic nie został zatwierdzony przez Urząd Budowlany we Lwowie. Akceptację uzyskał dopiero drugi projekt, wykonany przez inż. arch. Stefana d’Hauterive’a pracownika Urzędu Budownictwa DOK X w Przemyślu. Pomocy w budowie i protektoratu użyczył księdzu Stańce płk. Tadeusz Majewski – 38 Pułk Strzelców Lwowskich. 9 czerwca 1938 r. Kościół w stanie surowym przykryto dachem blaszanym. Podczas II Wojny Światowej wstrzymano prace, jednak po jej zakończeniu kontynuowano budowę sposobem gospodarczym. Na dalszym etapie kościół upaństwowiono, co spotkało się z oporem ze strony miejscowej społeczności (1963-1968). Stopniowo po 1968 r. prowadzono prace wykończeniowe, wyposażono kościół w ołtarz z Kąkolówki i stacje Drogi Krzyżowej.

Ciekawostką jest to, że w tym samy czasie, wybudowano kościół wg. tego samego projektu w Ropience, w powiecie bieszczadzkim. Z tym, że kościół św. Barbary w Ropience ma ceglaną elewację.

Historia budowy świątyni opisana została w broszurze, będącej cegiełką na jej budowę w roku 1935. Budowa świątyni w Piątkowej stała się przyczyną ostrego starcia na łamach ówczesnej prasy polskiej i ukraińskiej. Bardzo interesujące fragmenty cytowane są w broszurze „Żyj Pracówko!”. Wierszowana kronika-szopka osnuta na tle budowy kościoła i szkoły polskiej w Piątkowej-Pracówka. Znajdziemy tam głosy strony ukraińskiej, wypowiedzi księdza proboszcza Franciszka Stańko, ukazujące kulisy budowy świątyni rzymsko-katolickiej w Piątkowej, miejscowe stosunki polsko – ukraińskie. Broszura zawiera także relacje z placu budowy, ukazuje osoby w nią zaangażowane. 

źr. WUOZ, Głos znad Sanu

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version