Strona główna KROSNO Zuzanna Żak z Beniaminka Profbud Krosno najlepszą dryblerką w roczniku 2013 |...

Zuzanna Żak z Beniaminka Profbud Krosno najlepszą dryblerką w roczniku 2013 | Turniej Gry 1×1

0
Reklama

Oliwia Honkisz-Nowak, Zuzanna Żak, Jan Gierach, Franciszek Krawczyk – to zwycięzcy I edycji Turnieju Gry 1×1. Rozgrywek, organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej oraz Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej. Najlepsi dryblerzy w kraju, poza nagrodami rzeczowymi, otrzymali również zaproszenie do udziału w dziecięcej eskorcie podczas meczu towarzyskiego Polska-Łotwa, rozgrywanego 21 listopada. 17 listopada br. w warszawskiej hali piłkarskiej przy ul. Księcia Bolesława zwycięzcy finałów wojewódzkich w rocznikach 2012 i 2013 zmierzyli się o miano najlepszej dryblerki i dryblera w Polsce. Rywalizacji piłkarek i piłkarzy przyglądała się Nina Patalon, selekcjonerka reprezentacji Polski kobiet.


– Analizując sytuację w polskiej piłce nożnej, doszliśmy do wniosków, że gra 1×1 zarówno w atakowaniu, jak i bronieniu, odwaga i kreatywność naszych piłkarek i piłkarzy wciąż pozostawiają spore rezerwy i należy nad tymi elementami mocno pracować w klubach. Turniejem Gry 1×1 chcemy zwrócić uwagę trenerkom i trenerom na ten aspekt i wpłynąć na zmianę mentalności, czyli rozwój zawodnika ponad rozwój drużyny dziecięcej – mówi Nina Patalon, selekcjonerka reprezentacji Polski kobiet. – Jednak obserwując zmagania uczestników Finału Ogólnopolskiego Turnieju Gry 1×1, można także wywnioskować, że mamy pewną lekcję do odrobienia w zakresie nauki kontroli emocji zawodników. W grze 1×1 piłkarki i piłkarze zdani są tylko na siebie, natomiast w meczach grupowych ta odpowiedzialność się rozkłada. Chłopcy po porażce w turnieju często byli bardzo zdenerwowani, natomiast dziewczynki niekiedy przegrywały swoje mecze wraz z pierwszą straconą bramką. Mecz trwał tylko 4 minuty, dlatego umiejętność kontroli emocji miała ogromne znaczenie dla przebiegu gry. Co ciekawe, nawet osoby z dużymi umiejętnościami indywidualnymi nie były w stanie pokazać ich w pełni na boisku. To pokazuje, że jeszcze dużo pracy jest przed nami – dodaje. Spośród 64 finalistów Finału Ogólnopolskiego Turnieju Gry 1×1 zwycięzcami zostali: Oliwia Honkisz- Nowak (rocznik 2012), Zuzanna Żak (rocznik 2013), Jan Gierach (rocznik 2012), Franciszek Krawczyk (rocznik 2013).

Reklama


Ponad 30 tys. uczestników gotowych do rywalizacji
Wiosną br. w 13 województwach, które zgłosiły chęć dołączenia do I edycji Turnieju Gry 1×1, ponad 30 tys. piłkarek i piłkarzy wzięło udział w eliminacjach klubowych, aby rywalizować o miano najlepszej dryblerki i dryblera w kraju w czterech kategoriach wiekowych (U-8, U-9, U-10, U-11). Rywalizacja zawodników w młodszych kategoriach, podobnie jak w Pucharze Tymbarku, zakończyła się na etapie wojewódzkim, natomiast starsi zawodnicy (U-10 i U-11) zmierzyli w Finale Ogólnopolskim w Warszawie. Województwa, w których na etapie regionalnym uczestniczyło najwięcej piłkarek i piłkarzy, mogły zgłosić do Finału Ogólnopolskiego po dwóch przedstawicieli w kategorii U-10 i U-11. Pilotażowe zawody miały na celu przede wszystkim promocję rozwoju indywidualnych zdolności zawodników, kształtowanie ich odwagi na boisku oraz zwrócenie uwagi trenerom klubowym, pracującym z dziećmi, na fundamentalne znaczenie tego elementu sztuki piłkarskiej.

– W Turnieju Gry 1×1 najbardziej liczy się odwaga, ponieważ to ona często decyduje, czy w danym meczu podejmiemy ryzyko. To też ma przełożenie na grę z drużyną, ponieważ dzięki udanemu zwodowi jesteśmy w stanie stworzyć przewagę na boisku. Dlatego ważne jest to, aby również ozwijać swoje umiejętności indywidualne – mówi Jan Gierach, zwycięzca w roczniku 2012, zawodnik Łódzkiej Akademii Futbolu. – Na pewno dużym wyzwaniem w turnieju była skuteczność oraz przygotowanie psychiczne. Jeżeli ktoś był pewien swoich umiejętności, to wówczas podejmował odważne decyzje na boisku, zdobywając przewagę. Z drużyną gra wydaje się być łatwiejsza, ponieważ nawet w trudniejszej sytuacji koledzy z zespołu mogą nas podnieść na duchu – dodaje.


Po rozegranym finale wszyscy uczestnicy rozgrywek oraz ich trenerzy zasiedli na trybunach PGE Narodowego i wspierali reprezentację Polski w meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Europy z Czechami. Zwycięzcy poszczególnych kategorii poza nagrodami rzeczowymi otrzymali również zaproszenie do udziału w dziecięcej eskorcie podczas meczu towarzyskiego Polska-Łotwa.

Reklama
Poprzedni artykułW Mielcu odbędą się Teqball Mistrzostwa Polski 2023
Następny artykułPodkarpacki Turniej E-sportowy za nami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!