Strona główna POLITYKA Znamy nazwiska nowych ministrów w rządzie Morawieckiego

Znamy nazwiska nowych ministrów w rządzie Morawieckiego

0
Reklama

We wtorek, 4 czerwca w Pałacu Prezydenckim doszło do uroczystego powołania nowych ministrów kilku resortów. Zmiany spowodowane są objęciem przez kilku ministrów mandatu europoselskiego.


Wicepremierem w rządzie Mateusza Morawieckiego został Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk, został powołany do Rady Ministrów jako członek.
Marian Banaś zastąpił na funkcji ministra finansów Teresę Czerwińską, która mimo nie uzyskania mandatu europoselskiego, została odwołana ze swojej funkcji. Banaś dotychczas pełnił funkcję wiceministra w tym resorcie oraz szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Jak podaje Polsat News: „Nowo powołany wicepremier był pytany przez dziennikarzy o powody dymisji Czerwińskiej. Sasin poinformował, że ma ona objąć „inną, ważną funkcję państwową”. – To przejście do innych zadań – dodał”.
Nowym ministrem pracy, rodziny i polityki społecznej została Bożena Borys-Szopa, która zastąpiła Elżbietę Rafalską. Borys-Szopa była głównym inspektorem pracy i ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Resort edukacji przypadł Dariuszowi Piontkowskiemu, który w obecnej kadencji Sejmu pracuje w trzech komisjach sejmowych: Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży (jest wiceprzewodniczącym), Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz w Komisji Kultury i Środków Przekazu. Był członkiem Komisji Zdrowia.
Joachima Brudzińskiego zastąpiła Elżbieta Witek. Wcześniej była m.in. rzecznikiem rządu i szefem gabinetu politycznego premier Beaty Szydło. Przewodniczyła sejmowej Komisji Etyki Poselskiej.
Prócz Michała Dworczyka, który awansował na ministra, podobny zaszczyt spotkał Michała Wosia, mającego zaledwie 28 lat. W latach 2014-17 był radnym, miasta Racibórz, wiceprzewodniczącym Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz członkiem Komisji Oświaty. W 2018 roku został członkiem zarządu województwa śląskiego.
źr. KPRM, Polsat News, fot. KPRM 

Reklama