Ostatnimi czasy głośno jest o pomniku Jana Pawła II z francuskiego Ploërmel. Część mieszkańców bretońskiego miasteczka – w imię neutralności światopoglądowej i religijnej oraz rozdziału Kościoła od państwa – chce usunąć krzyż z monumentu. Polacy nie czekając na decyzję francuskich władz i sądów, chcą sprowadzić pomnik do Polski. Jednym z docelowych miejsc może być … Kolbuszowa!

Wysoki na siedem metrów pomnik Św. Jana Pawła II, którego uwieńczeniem jest krzyż, może zmienić swoją lokalizację z bretońskiego Ploërmel na… Kolbuszową. Taką deklarację złożył starosta kolbuszowski Józef Kardyś.

Wydaje się, że Kolbuszowa nie stoi na straconej pozycji. Miasto leżące nad Nilem i Ploërmel łączy umowa partnerska, trwająca już od 27 lat. Warto dodać, że 11 lat temu delegacja władz miasta uczestniczyła też w uroczystości odsłonięcia pomnika Jana Pawła II w 2006 r.

Zdaniem starosty postępowanie francuskich władz jest haniebne, dlatego też zadeklarował on sprowadzenie pomnika do Kolbuszowej. Stanowisko w tej sprawie jednogłośnie uchwalił Zarząd Powiatu. Teraz dokument ten zostanie przedstawiony do akceptacji radnym, jeśli i oni się zgodzą być może monument trafi do grodu nad Nilem. Pomnik miałby stanąć w parku nieopodal Szpitala Powiatowego.

Warto dodać, że władze Ploërmel nie zgadzają się na usunięcie pomnika i zapowiadają, że będą bronić monumentu. Mer miasta chce by pomnik pozostał we Francji, w niezmienionej formie.

 

Źródło: supernowosci24
Zdjęcie: tvp info