Strona główna #ZwiedzamyPodkarpacie Zespół dworski i ośrodek rekreacyjny w Hadlach Szklarskich

Zespół dworski i ośrodek rekreacyjny w Hadlach Szklarskich [foto]

0
Reklama

Zespół Pałacowo Parkowy w Hadlach Szklarskich to malownicze miejsce usytuowane z dala od miast i ciągów komunikacyjnych na Pogórzu Przemysko-Dynowskim. Czyste powietrze, cisza oraz piękna przyroda sprawiają, że jest wspaniałym miejscem wypoczynku i rekreacji- podają właściciele.

W okresie letnim popularnością cieszy się basen otwarty, kręgielnia oraz plac zabaw dla dzieci.

Reklama

W ZPP organizowane są wesela, komunie, wszelakie przyjęcia, a także kolonie i wycieczki. Goście mają możliwość korzystania z wielu atrakcji jak: basen z wodnym placem zabaw, sauny, lodowisko, kręgielnia, ścianka do wspinaczki, boiska do gry w piłkę nożną i siatkową, kortu tenisowego, altany z grillem, placu zabaw dla dzieci i bezpłatnego parkingu, stawu z możliwością wędkowania dla gości.

Historia Pałacu i Parku

Historia ZPP w Hadlach Szklarskich sięga XIX wieku. Pierwszymi właścicielami była rodzina Łastowieckich herbu Laryssa. Zbudowany został na przełomie XIX/XX wieku na miejscu starej murowanej rezydencji. Równolegle powstały murowane budynki stajni, kuźni, oranżerii, jak również drewniana oficyna dworek modrzewiowy. Dwór usytuowany jest z dala od wsi, a łączna powierzchnia terenu na którym się znajduje wynosi 8 ha.Jest to obiekt murowany o rozbudowanej bryle, położony w obrębie ogrodów krajobrazowych. 


Park o kompozycji wieloosiowej założony został zapewne w XVIII wieku i przebudowany na przełomie XIX/XX wieku.
Zachowane są również założenia ziemne o charakterze obronnym. Ogrody rozplanowane na wierzchołku wzniesienia otoczonego z trzech stron doliną potoku, od strony zaś wierzchowiny, byłym ośrodkiem gospodarczym . Do parku prowadzą dwie bramy wjazdowe, jedna od strony wzgórza obronnego i mostu na potoku brama reprezentacyjna, druga od strony ośrodka gospodarczego w otoczeniu alei kasztanowej. Centralne miejsce na wzgórzu zajmuje pałac murowany, obok zaś wjazdu zachowany jest dwór drewniany. Zarówno od frontu pałacu jak również od strony elewacji frontowej rozciągają się dwie wielkie polany na obrzeżach których usytuowano altany drzewne, całość zaś zamknięta jest szpalerem lipowym i starodrzewiem częściowo o charakterze naturalnym zwłaszcza od strony stromych stoków. Pod skarpą dobrze zachowany parter wodny usytuowany pomiędzy wysokimi groblami pochodzenia sztucznego,
wzdłuż centralnej osi przebiega potok.

Basen i restauracja

Basen czynny codziennie od 9.00 do 20.00
– Od godziny 9 do 20 cena biletu 18 zł
– Od godziny 16 do 20 cena biletu 15 zł
Dzieci do lat 3 wstęp darmowy

W budynku Pałacu mieści się restauracja Jawor, wejście do niej znajduje się od strony stawu. Posiada dwie sale oraz taras z widokiem na straw oraz polanę. Kuchnia serwuje dania kuchni polskiej. Właściciele szczególnie polecają ręcznie wyrabiane pierogi, dania regionalne – jak kwasówka, fuczki oraz klasyczne – schabowy czy golonka. 

Reklama
Poprzedni artykułSpada liczba aptek w regionie
Następny artykułDrzewo przewróciło się na samochód. Nie żyje kierowca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!