Strona główna POLITYKA Zełenski spotkał się z przedstawicielami administracji z Podkarpacia

Zełenski spotkał się z przedstawicielami administracji z Podkarpacia

0
Reklama

Na zakończenie pierwszej po wybuchu wojny wizyty w Polsce, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z przedstawicielami administracji publicznej z Podkarpacia i Lubelszczyzny. Podczas pobytu w Chełmie (woj. lubelskie) podziękował społecznościom obu regionów za wszelką pomoc, którą w tych województwach otrzymali obywatele Ukrainy.

Prezydentowi Zełenskiemu towarzyszył premier Mateusz Morawiecki. Obecny był też pełnomocnik rządu do spraw uchodźców wojennych z Ukrainy, wiceminister SWiA Paweł Szefernaker oraz samorządowcy z obu regionów.

Reklama

Wołodymir Zełenski podziękował za pomoc skierowaną do uchodźców, w którą nadzwyczajnie zaangażowała się społeczność województwa podkarpackiego i lubelskiego. Wyrażając tę wdzięczność symbolicznie uhonorował mieszkańców Rzeszowa, Przemyśla, Chełma i Lublina – wręczając odznaczania prezydentom miast: Konradowi Fijołkowi, Wojciechowi Bakunowi, Jakubowi Banaszkowi oraz Krzysztofowi Żukowi.

Podczas spotkania premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że dzięki poświeceniu ukraińskiej armii utrzymywany jest pokój w pozostałej części Europy.

– Nie wiadomo jakie wyzwania są jeszcze przed nami, bo ukraińscy żołnierze dzielnie i niezwykle bohatersko walczą na linii frontu za wolność Ukrainy, za bezpieczną Polskę i Europę – mówił.

Prezydent Zełenski spotkał się wcześniej w Warszawie z Prezydentem RP Andrzejem Dudą, który odznaczył go Orderem Orła Białego. Była to pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Ukrainy w Warszawie od czasu zbrojnej napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w lutym 2022 r.

Przywódca Ukrainy rozmawiał także z premierem Mateuszem Morawickim. Jednym z ważnych tematów spotkania było zaangażowanie polskich firm w odbudowę zniszczeń wojennych. Podpisano dokument stanowiący fundament do pogłębiania dalszej współpracy – „Memorandum o współpracy przy odbudowie Ukrainy“.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!