Strona główna WIADOMOŚCI Zatrzymano handlarzy danych osobowych

Zatrzymano handlarzy danych osobowych

71
0

Wydział Biura do Walki z Cyberprzestępczością KGP w Rzeszowie zatrzymał czterech mężczyzn, którzy dopuścili się kradzież 700 000 danych informatycznych i osobowych. Byli to abonenci jednej z firm telekomunikacyjnych. 

Mężczyźni w wieku 33-34 lat usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw dotyczących m.in. nieuprawnionego przetwarzania danych osobowych, wykorzystywania informacji uzyskanych w związku z pełnioną pracą, a także nieuprawnionego dostępu do danych. Za swój czyn grozi im do trzech lat pozbawienia wolności.

Policjanci o całej sprawie dowiedzieli się od operatora telekomunikacyjnego, który przekazał funkcjonariuszom wyniki swoich analiz. Dzięki nim udało się zrekonstruować działania przestępców oraz doprowadzić do ich identyfikacji.

Zatrzymani mężczyźni byli pracownikami firmy marketingowej wykonującej prace na zlecenie operatora telekomunikacyjnego. Pozyskane dzięki temu dane abonentów przekazywali innemu operatorowi, za co otrzymywali systematyczne wynagrodzenie księgowane jako zapłatę za działalność reklamową – Policjanci na polecenie prokuratury przeprowadzili na terenie województwa podkarpackiego i dolnośląskiego przeszukania w mieszkaniach prywatnych i firmach, w tym działających jako tzw. call center. W wyniku tych działań zatrzymali cztery osoby, w tym właściciela call center oraz osobę, która stworzyła specjalny program „szpiegujący” – powiedział rzecznik podkarpackiej policji, młodszy inspektor Mariusz Ciarka.

Jak dotąd policjantom udało się ustalić hasła do serwerów, na których przestępcy przechowywali skradzione dane; zostały one zabezpieczone, podobnie jak program „szpiegujący” oraz dokumentacja księgowa.
Źródło: PAP