Strona główna WIADOMOŚCI Zarobki rosną ale czy na pewno?

Zarobki rosną ale czy na pewno?

0
Reklama

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego płace w tym roku rosły szybciej aniżeli w ubiegłym. Jednak wartość realna podwyżek jest niższa niż dwanaście miesięcy temu. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest inflacja.
Wedle ostatnich danych podanych przez GUS,  dowiedzieliśmy się jak rośnie zatrudnienie i wynagrodzenie w firmach gdzie pracuje powyżej dziesięciu pracowników. Tego typu przedsiębiorstw w Polsce jest ponad 183 tysiące i pracuje w nich ponad 6 mln osób.
Niemal każdego roku zatrudnianiu pracowników towarzyszy podnoszenie płac. W lipcu były one wyższe o 4,9% aniżeli w roku ubiegłym.  Czytając tego typu dane możemy być pełni optymizmu, ale czy na pewno?Przede wszystkim złudne jest kierowanie się wskaźnikami „nominalnymi”. Realna wartość podwyżki zależy bowiem od wzrostu cen – inflacji. Jej wysokość w lipcu  wyniosła 1,7 proc., tym samym realnie płace są wyższe o nieco ponad 3 proc. w stosunku do ubiegłego roku.  W zeszłym roku zaś mieliśmy do czynienia ze spadkiem cen – deflacja, co w praktyce oznacza iż to siła nabywcza podwyżek była wyższa i wyniosła 5,5 proc.

Reasumując firmy zwiększają zatrudnienie, ale nie podnoszą wyraźnie płac. Najprawdopodobniej w lipcu nastąpił znaczący wzrost zatrudnienia w sekcjach usługowych, gdzie przeciętne wynagrodzenia są poniżej przeciętnej. W efekcie przyczyniło się to do wyraźnego obniżenia dynamiki przeciętnych płac. Co więcej zdaniem głównego ekonomisty Invest Banku, Wiktora Wojciechowskiego, do ograniczonego wzrostu wynagrodzeń nominalnych przyczynia się także wzrost zatrudnienia pracowników z Ukrainy – Bez nich mielibyśmy z pewnością do czynienia z silną presją płacową, być może podobną do tej, jakiej polska gospodarka doświadczyła w latach 2007-2008. – dodaje ekonomista.
 
Źródło: polska2041

Reklama
Reklama
Poprzedni artykułPodkarpackie miasta tracą mieszkańców
Następny artykułBartoszewski przegrał z ks. Czuchrą. Rzecz o zmianie nazwy ulicy w Rzeszowie