Policjanci ze Stalowej Woli zatrzymali trzech mężczyzn z województwa śląskiego, którzy w miejscowości Lipa w gminie Zaklików, na terenie nieczynnego zakładu, rozładowali odpady. Wobec mężczyzn prokurator zastosował środki zapobiegawcze. Policjanci zabezpieczyli od zatrzymanych mienie ruchome na poczet przyszłych zobowiązań o wartości blisko 130 tysięcy złotych.

Początkiem września br. stalowowolscy policjanci zostali powiadomieni, że na terenie nieczynnego zakładu w Lipie przy ulicy Lubelskiej, nieznani sprawcy rozładowali z samochodów ciężarowych odpady. Na miejsce zdarzenia udali się policjanci, którzy potwierdzili zgłoszenie. Do dalszych działań zaangażowani zostali również strażacy. O zdarzeniu powiadomiono stalowowolską prokuraturę, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Tarnobrzegu i Burmistrza Zaklikowa.
Podczas prowadzonych czynności policjanci zabezpieczyli ślady, wykonali oględziny, dokumentację fotograficzną, przesłuchali świadków, zabezpieczyli nagrania monitoringu. Strażacy, którzy przeprowadzili badania, nie stwierdzili stężenia szkodliwych substancji, które mogłyby zagrażać życiu i zdrowiu. Teren został zabezpieczony.
Dalsze intensywne czynności prowadzone w tej sprawie pozwoliły na częściowe ustalenie numerów rejestracyjnych pojazdów z których rozładowane zostały odpady. Kilka dni później policjanci z wydziału kryminalnego prowadzący w tej sprawie ustalenia, zauważyli samochody ciężarowe z naczepami jadące w kierunku miejsca, gdzie wcześniej wysypane zostały odpady. Funkcjonariusze zatrzymali te pojazdy. Okazało się, że przewożone były w nich odpady, a kierowcy zamierzali je wysypać w tym samym miejscu.
Policjanci zatrzymali trzech mężczyzn w wieku 38, 39 i 68 lat. Byli to mieszkańcy województwa śląskiego. Na podstawie zgromadzonego materiału mężczyznom przedstawiony został zarzut z art. 183 kk. Odpowiedzą za nielegalne składowanie odpadów, co zagrożone jest karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
Zatrzymani zostali doprowadzeni do stalowowolskiej prokuratury. Prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru oraz zakazu opuszczania kraju. Na poczet przyszłych zobowiązań od mężczyzn zabezpieczono mienie ruchome o wartości blisko 130 tysięcy złotych.
Prowadzone przez Policję działania doprowadziły do częściowego usunięcia nielegalnie zrzuconych odpadów. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi stalowowolska Policja pod nadzorem miejscowej prokuratury.