czwartek, 29 lutego, 2024
Strona główna WIADOMOŚCI Zagrożenie wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń w Bieszczadach

Zagrożenie wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń w Bieszczadach

0
Reklama
Trzy gminy powiatu bieszczadzkiego – Czarna, Lutowiska i Ustrzyki Dolne – zagrożone są wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Wszyscy za sprawą wystąpienia ogniska tej choroby na wysokości tych miejscowości, na Ukrainie. 

Choroba wystąpiła u świń w gospodarstwie w miejscowości Grąziowa w rejonie starosamborskim obwodu lwowskiego. Z uwagi na fakt, że ognisko choroby wystąpiło w bezpośrednim sąsiedztwie Polski (ok.4,5 km od granicy), podjęto środki mające na celu przeciwdziałanie jej przeniesieniu. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ustrzykach Dolnych wydał rozporządzenie, w którym wyznaczono obszar zagrożony wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Obszar ten obejmuje miejscowości trzech gmin powiatu bieszczadzkiego: Czarna, Lutowiska i Ustrzyki Dolne.

Z terenu trzech bieszczadzkich gmin zakazano wywożenia z gospodarstw świń, produktów pochodzących od świń oraz ich materiału biologicznego. Zakazano też transportu świń po drogach publicznych lub wewnętrznych, z wyłączeniem dróg wewnętrznych w gospodarstwach. Nie wolno także organizować targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt z rodziny świniowatych. Na obszarze zagrożonym nakazano oczyszczanie, odkażanie, a w koniecznych przypadkach dezynsekcję środków transportu oraz sprzętu używanego do transportu zwierząt, tusz, pasz, nawozów naturalnych lub przedmiotów, które mogą spowodować szerzenie choroby.

Reklama

Źródło: onet.rzeszow.pl

Reklama
Poprzedni artykułBrakuje jajek w Biedronce
Następny artykułDarmowe szczepienia przeciwko grypie w Rzeszowie