Strona główna HISTORIA Zadwórze: Uroczystości 99. rocznicy bitwy z bolszewikami

Zadwórze: Uroczystości 99. rocznicy bitwy z bolszewikami

0
Reklama

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Zadwórzu 17 sierpnia br. odbyły się uroczystości upamiętniające polskich żołnierzy poległych 17 sierpnia 1920 r. w walce z 1 Armią Konną Siemiona Budionnego.


W obchodach udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którzy złożyli wieniec w imieniu wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego. Przed uroczystością w Zadwórzu, odbył się uroczysty apel pamięci na Cmentarzu Orląt we Lwowie, gdzie również pochowano kilku bohaterów spod Zadwórza.
Polski Cmentarz Wojenny w Zadwórzu na Ukrainie kryje szczątki 310 żołnierzy Wojska Polskiego, poległych 17 sierpnia 1920 r. w walce z 1 Armią Konną Siemiona Budionnego. Żołnierze polscy z batalionu kpt. Bolesława Zajączkowskiego związali armię sowiecką walką pod Zadwórzem w celu umożliwienia innym jednostkom polskim dotarcia do Lwowa, aby wzmocnić jego obronę. Cel został osiągnięty za cenę życia prawie wszystkich walczących tu żołnierzy polskich.
W uroczystości pod Lwowem wzięła udział liczna delegacja Polaków z Łańcuta, Rzeszowa, Przemyśla, Leżajska na czele z burmistrzem i starostą tego miasta.

Reklama