Przekazano pierwsze materiały do szpitali w Przemyślu i Jarosławiu w ramach akcji #TarczaDlaMedyka organizowaną przez Młodzież Wszechpolską, Fundację Wczoraj i Jutro oraz Dębickich Patriotów.
W dobie pandemii powstaje wiele inicjatyw wyciągających pomocną dłoń dla najbardziej potrzebujących, niosąc przy tym przykład solidarności w tym trudnym czasie. Również na Podkarpaciu nie zabrakło ludzi, którzy nie myśląc jedynie o swojej wygodzie, chcą służyć pomocą w walce z koronawirusem.
Od początku pandemii, w wielu szpitalach i stacjach ratownictwa medycznego na Podkarpaciu brakowało najbardziej nawet podstawowych środków, mających zapewnić bezpieczeństwo medykom, a których praktycznie nie można było nabyć na rynku.
Jedną z inicjatyw wychodzących na przeciw obecnej sytuacji jest akcja #TarczaDlaMedyka, której celem jest dostarczanie służbom medycznym z naszego regionu potrzebnej pomocy w postaci środków ochrony osobistej. Została zainicjowana przez organizacje społeczne, którym bliska jest miłość do ojczyzny oraz pielęgnowanie jej tradycji i toższamości. W skład organizacji koordynujących #TarczęDlaMedyka wchodzą Młodzież Wszechpolska z Podkarpacia, Dębiccy Patrioci oraz Fundacja Wczoraj i Jutro.
Początkowo, główne działania wolontariuszy z zespołu „#Tarczy” oparły się na dotarciu z apelem o pomoc dla medyków do rozmaitych osób i firm, które mogły potencjalnie posiadać wyprodukowane już wcześniej, przed rozwojem zakażeń, materiały służące ochronie osobistej, proponując swoją pomoc w dostarczeniu darów do placówek medycznych. Plan zakładał jak najszybsze przekazanie możliwego wsparcia, unikając trwającej w czasie produkcji nowych środków ochronnych oraz przedłużających się dostaw.
Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem mieszkańców naszego regionu. Na początku pomoc dotarła do Jarosławia, gdzie na wyposażenie medyków z Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego w Centrum Opieki Medycznej przekazano pochodzące od darczyńców dary :
- 900 rękawiczek
- 15 l płynu do dezynfekcji powierzchni
- 40 fartuchów foliowych oraz 4 diagnostyczne
- Antybakteryjna emulsja do mycia rąk
Następnie powstała zbiórka pieniężna, w ramach której ponad 50% całej kwoty zebranio w zaledwie ciągu dwóch dni. Dzięki hojnemu wsparciu darczyńców zebrana kwota wyniosła 425 zł więcej niż zakładano, ostatecznie opiewając na 2325 zł.
Za całość zebranych funduszy udało się zakupić:
- 70 przyłbic ochronnych
- Dwa termometry douszne marki Braun Thermoscan 5 IRT 6020, z których każdy zawiera w zestawie 21 szt. jednorazowych nakładek dousznych
- Zapas 120 szt. dodatkowych nakładek
Do zakupów sprzętu za nadwyżkę pieniężną (termometrów oraz nakładek jednorazowych) w dużej mierze przyczynił się Sklep Medyczny EM-KA Biznes z Rzeszowa, który chcąc dołączyć do pomocy dla przemyskiego szpitala, zaoferował ponad 25 % rabat oraz przekazał gratisowo antybakteryjne żele do dezynfekcji rąk.
Powyższe dary zostały przekazane na wyposażenie Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu, w tym dla personelu Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego.
Obecnie, akcja skupia się, we współpracy z ruchem #PolskieKrawcowewakcji, na szyciu m.in. czepków, maseczek i fartuchów ochronnych, które będą przekazywane w pierwszej kolejności placówkom, które potrzebują takiego wsparcia najbardziej.
Organizatorzy poszukują chętnych rąk do pracy w tym szczytnym celu. Zaangażować może się każdy. Przyczynić się można na wiele sposobów. Tym, którzy zdecydują włożyć swój wkład w akcje szyjąc, zapewnione zostaną instruktaże. Możliwa będzie także pomoc materiałowa.
Pomóc można również w inny sposób odbędzie się zbiórka materiałów oraz pieniędzy na ich kupno. Mile widziana będzie też pomoc logistyczna w przeprowadzaniu przedsięwzięcia, bądź w postaci tymczasowego użyczenia maszyn do szycia.
Dołączyć można kontaktując się bezpośrednio z organizatorami akcji, na grupie na portalu Facebook:
https://www.facebook.com/groups/525260238134979/
#TarczaDlaMedyka Podkarpacie
Obecnie #TarczaDlaMedyka wciąż wciela w życie nowe pomysły, a jej zasięgi stale rosną, docierając do coraz to nowych ludzi i wolontariuszy. Z każdym dniem niosąc realną pomoc dla podkarpackich szpitali.