Strona główna WIADOMOŚCI Zabytki w Markowej i Lubaczowie z dofinansowaniem

Zabytki w Markowej i Lubaczowie z dofinansowaniem

0
Reklama

W ramach środków pozyskanych przez Samorząd Województwa Podkarpackiego z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków podpisane zostały kolejne umowy z dwiema podkarpackimi parafiami – z Markowej i Lubaczowa. Dofinansowanie zostanie wykorzystane m.in. na konserwację zabytkowych polichromii oraz na prace restauratorskie zabytków z Muzeum Konkatedralnego.

Umowy zostały podpisane z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Doroty w Markowej. Parafię  reprezentował ks. prałat dr Roman Chowaniec. Pieniądze z dofinansowania zostaną przeznaczone na konserwację i restaurację polichromii w kościele parafialnym oraz na prace przy zabytkowym ogrodzeniu wokół kościoła. Kwota dofinansowania to 2 mln złotych. 

Reklama

Druga umowa podpisana została z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lubaczowie, którą reprezentował proboszcz ks. kan. Andrzej Stopyra. Parafia otrzymała dofinansowanie na prace konserwatorskie i restauratorskie zabytków Muzeum Konkatedralnego, działającego przy parafii. Kwota dofinansowania to 800 tysięcy złotych. 

Markowa to miejsce beatyfikacji i miejsce życia błogosławionej Rodziny Ulmów wraz z Dziećmi, a Lubaczów i Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej to miejsce, w którym znajduje się wiele pamiątek związanych z archidiecezją lwowską oraz miejsce naszych corocznych pielgrzymek – mówił marszałek Władysław Ortyl. 

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, członek zarządu województwa, przypomniała, że w ramach rządowego programu, województwo podkarpackie otrzymało dotacje na 17 zadań z zakresu ochrony zabytków, na łączną kwotę ponad 29 mln złotych. A – wraz z dzisiejszymi – podpisano łącznie siedem umów na dotacje:

Co daje nam już kwotę 11,5 mln złotych środków, które już pracują w zabytkowych obiektach, które już są realizowane. 2 miliony 800 tysięcy dzisiaj, więc do podpisania mamy jeszcze dziesięć zadań – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak. 

Małgorzata Jarosińska-Jedynak powiedziała również, że na wsparcie podkarpackich zabytków trafią również środki unijne z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia:

Już we wtorek zarząd województwa podejmie decyzję o wyborze trzech kolejnych ważnych projektów do realizacji, na kwotę ponad 30 mln złotych, które również będą się przyczyniać do tego, aby podkarpackie zabytki piękniały i były udostępniane dla jak największej liczby turystów – dodała Małgorzata Jarosińska-Jedynak. 

Ksiądz dr Roman Chowaniec z parafii pw. św. Doroty w Markowej powiedział, że dzięki wsparciu, kościół w Markowej zyska nowy blask:

Od beatyfikacji w kościele parafialnym w Markowej znajduje się główny relikwiarz Błogosławionej Rodziny Ulmów i od tego czasu kościół w Markowej stał się miejscem wielu pielgrzymek, więc bardzo serdecznie chciałbym podziękować za tę pomoc dla Markowej – mówił ks. dr Roman Chowaniec.

Proboszcz parafii konkatedralnej w Lubaczowie, ks. kan. Andrzej Stopyra, podkreślał, że przyznana dotacja przeznaczona zostanie na ochronę zabytków pochodzących z archidiecezji lwowskiej, które znajdują się w utworzonym tam Centrum Dziedzictwa Archidiecezji Lwowskiej:

To nasze centrum posiada unikatowe eksponaty, które wymagają renowacji, odnowienia, zakonserwowania. Między innymi ta umowa, którą podpisujemy, gwarantuje nam te środki. Wśród najbardziej cennych eksponatów jest gobelin z Żółkwi, ufundowany przez kobiety, uczestniczki Powstania Styczniowego w dziesiątą rocznicę powstania – mówił ks. Andrzej Stopyra.

Oprócz dzisiejszych dwóch umów podpisano już do tej pory pięć innych z takimi podmiotami jak:

  • Muzeum Podkarpackie w Krośnie na realizację prac w zakresie.: „Konserwacja i renowacja renesansowego Pałacu Biskupiego”, kwota dotacji 2 914 525 zł, 
  • Archidiecezja Przemyska Obrządku Łacińskiego w Przemyślu, na prace z zakresu: Rewitalizacja zespołu pałacowo – parkowego w Maćkowicach, kwota dotacji: 2 000 000 zł, 
  • Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela przy Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu na konserwację i restaurację polichromii i detali architektonicznych ołtarza Matki Bożej i ołtarza Serca Pana Jezusa oraz wykonanie rekonstrukcji i konserwacji oryginalnych reliktów posadzki, kwota dotacji to: 3 354 183 zł 
  • Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Lubaczowie na konserwację zabytkowej polichromii we wnętrzu kościoła pw. św. Stanisława BM w Lubaczowie autorstwa lwowskiego malarza Bronisława Gawlika z pierwszej połowy XX w., kwota dotacji to: 1 500 000 zł 
  • Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela i św. Barbary w Ulanowie na Konserwację techniczną i estetyczną drewnianego, złoconego i polichromowanego kościoła parafialnego w Ulanowie, kwota dotacji to: 1 800 000 zł 

Rządowy Program Odbudowy Zabytków wspiera samorządy w poprawie stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych. Skierowany jest bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami. Dofinansowanie jest przyznawane na realizację zadań związanych z ochroną zabytków i opieką nad nimi. Może być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego, albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!