Strona główna WIADOMOŚCI Z Rzeszowa do Lublina coraz szybciej. Kolejne odcinki Via Carpatia już przejezdne

Z Rzeszowa do Lublina coraz szybciej. Kolejne odcinki Via Carpatia już przejezdne

0
Reklama

Kolejne odcinki Via Carpatia pomiędzy Rzeszowem a Lublinem zostały oddane do użytku kierowców. Mowa o liczącym około 35 km odcinku z Kraśnika do Janowa Lubelskiego, wraz z obwodnicami tych miast w województwie lubelskim.

Cieszę się, że skraca się czas przejazdu między stolicami naszych regionów. Ta droga ma wymiar nie tylko gospodarczy, dzięki czemu będziemy mogli jeszcze skuteczniej walczyć o większe inwestycje, ale także wymiar turystyczny, co jest dla nas niezwykle ważne. Wierzymy, że w następnym roku droga w pełni skomunikuje nasze województwa, co przełoży się na wszystkie te korzyści dla naszych mieszkańców – mówi wicemarszałek Piotr Pilch.

Reklama

W uroczystościach udział wzięli m.in.: wicepremier Jarosław Kaczyński, Jacek Sasin – wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych, Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury, Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki, Rafał Weber – sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki, Lech Sprawka – Wojewoda Lubelski oraz Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego.

Obecność wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego była związana z nadaniem drodze ekspresowej S19 nazwy: Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Lech Kaczyński pokazał, że można prowadzić inną politykę, zupełnie przeciwstawną tej poprzedniej w bardzo wielu dziedzinach, w tym także w dziedzinie, która jest związana z dzisiejszym dniem, a także polityką zagraniczną i budową bezpieczeństwa energetycznego, co było lepiszczem służącym integracji państw Europy Środkowo-Wschodniej. Powstał plan, żeby ta integracja przybrała taki charakter bardzo praktyczny, o wymiarze gospodarczym, bo początkowo mówiło się o energetyce, a potem o drogach i o infrastrukturze. Dziś istnieje wielki plan na przeszło 600 mld euro, żeby stworzyć z Międzymorza pewną całość i ta droga jest elementem tego planu. Dlatego ta droga powinna nosić imię Lecha Kaczyńskiego – powiedział wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Obwodnica Kraśnika

Odcinek ma długość ok. 10 km, a wykonawcą jest Aldesa Construcciones. Obwodnica zaczyna się w miejscowości Lasy, gdzie powstał węzeł Kraśnik Północ i omija miasto po wschodniej stronie. W miejscowości Słodków łączy się z kolejnym odcinkiem Via Carpatii. W ramach inwestycji powstało 12 obiektów inżynierskich – dwa mosty i 10 wiaduktów. Wybudowane też zostały dwa węzły drogowe – Kraśnik Północ oraz Kraśnik Południe, gdzie nową drogę połączono z drogą krajową nr 74. W trakcie budowy jest para MOP-ów Słodków, których oddanie do użytku planowane jest w przyszłym roku.

Kraśnik – Janów Lubelski

To jeden z najdłuższych fragmentów budowanej S19 w woj. lubelskim. Liczy ok. 18 km i rozpoczyna się przed kompleksem leśnym w pobliżu Szastarki. Omija m.in. Polichnę oraz Modliborzyce i kończy się za wiaduktem w okolicach Janówka. Wykonawcą była firma Strabag.

W ramach inwestycji powstało m.in. 21 obiektów inżynierskich, w tym most, 14 wiaduktów i sześć przejść dla zwierząt. Wybudowane zostały dwa węzły drogowe – węzeł Szastarka i węzeł Modliborzyce oraz para MOP-ów Felinów.

Budowa trasy głównej jest już zakończona, ale ze względu na trwające prace przy przebudowie drogi krajowej nr 19 oraz prace wykończeniowe na dwóch fragmentach tego odcinka, o łącznej długości ok. 3,5 km, od Słodkowa do Szastarki oraz w okolicach Zarajca, będzie wprowadzone ograniczenie prędkości do 90 km/h.

Obwodnica Janowa Lubelskiego

Odcinek liczy ok. 6,5 km. Rozpoczyna się w miejscowości Kopce. Trasa omija Janów Lubelski po zachodniej stronie i kończy się w okolicach miejscowości Jonaki.

Wykonawcą inwestycji jest firma Mota-Engil Central Europe. W ramach inwestycji powstało pięć obiektów inżynierskich (cztery wiadukty i jeden most) oraz dwa węzły drogowe (Janów Lubelski Północ i Janów Lubelski Południe). Wykonanych zostało też pięć przejść dla zwierząt oraz osiem przepustów, a także para MOP-ów Janów Lubelski.

źr. podkarpackie.pl/fot. tamże

Poprzedni artykułRuszyła sprzedaż choinek na terenie krośnieńskiej RDLP
Następny artykułPRZEWORSK podczas okupacji w kolorowych fotografiach (1939-1945)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!