Strona główna SPORT Z Podwórka na Stadion. Ruszają ogólnopolskie finały

Z Podwórka na Stadion. Ruszają ogólnopolskie finały

0
Reklama

Przed nami ostatni etap XXIII edycji Pucharu Tymbarku. W finałach ogólnopolskich w Warszawie zagrają najlepsze drużyny z kategorii wiekowych U-10 i U-12 dziewcząt oraz chłopców z każdego województwa. Rozgrywki rozpoczną się 14 czerwca na obiekcie stołecznego Hutnika, a zakończą 16 czerwca meczami o pierwsze miejsce na stadionie PGE Narodowym. Kto w fazie finałowej Pucharu Tymbarku będzie reprezentował województwo podkarpackie?

Finaliści Pucharu Tymbarku przeszli długą drogę, by zakwalifikować się do fazy ogólnopolskiej. Rywalizację rozpoczęli od etapów gminnych i powiatowych, a w maju o wymarzony awans grali w finałach wojewódzkich. Wymarzony, bo nagroda główna w turnieju jest jedyna w swoim rodzaju – to spotkanie z piłkarzami reprezentacji Polski, a także wyjazd na jeden z jesiennych meczów kadry w Warszawie.

Reklama

Dodatkowa atrakcja to możliwość występu na płycie głównej stadionu PGE Narodowego, którą otrzymają uczestnicy meczów o pierwsze miejsce (w każdej kategorii wiekowej dziewcząt i chłopców). Kto jeszcze może liczyć na taki przywilej? Oprócz finalistów Pucharu Tymbarku, na murawie najważniejszego obiektu piłkarskiego w kraju występują wyłącznie piłkarze kadry narodowej oraz finaliści Pucharu Polski. Podczas rozgrywek można więc przeżyć naprawdę wyjątkowe chwile, które pozostaną w pamięci uczestników na długie lata.

Kto będzie reprezentował w Warszawie województwo podkarpackie? W finałach regionalnych najlepsze okazały się zespoły SMS Stali Rzeszów (chłopcy, U-12), Szkoły Podstawowej w Krasnem (dziewczęta, U-12), Szkoły Podstawowej nr 9 w Sanoku (U-10, chłopcy) i drużyna Aktywny Junior (U-10, dziewczęta).

Nasz zespół już rok temu grał o awans do finałów ogólnopolskich. Wtedy się nie udało, ale zebrane doświadczenie zaprocentowało w tej edycji. Przede wszystkim chłopcy lepiej radzili sobie z emocjami, choć byli zdeterminowani i zależało im na zajęciu pierwszego miejsca. Nasz sukces odbił się szerokim echem w lokalnej społeczności. Otrzymaliśmy oficjalne gratulacje od władz miasta, spotkaliśmy się z burmistrzem. Ja jednak nie nakładam na chłopców presji. Dla nich to spełnienie marzeń, niech przede wszystkim dobrze się bawią. I tak czekają ich niełatwe momenty, tak jak w finale etapu wojewódzkiego, w którym przegrywaliśmy długo 0:1, by ostatecznie zwyciężyć 3:1. Liczę, że w finałach ogólnopolskich sprawimy niespodziankę i zagramy w meczu o pierwsze miejsce na „Narodowym”. Życzę tego moich zawodnikom, bo zasłużyli na to ciężką pracą i sumiennym podejściem do treningów – powiedział Marcin Cybuch, trener Szkoły Podstawowej nr 9 w Sanoku.

– To pierwszy tak duży turniej, w którym nasza drużyna bierze udział. Dziewczyny niezwykle tym żyją, są bardzo zmotywowane do pracy. Przed nimi sportowa przygoda życia. W Warszawie łatwych przeciwników nie będzie, to w końcu gra pomiędzy mistrzami każdego województwa. Sam wynik nie jest jednak ważniejszy niż to, że znaleźliśmy się w takim gronie. Dla nas sukcesem jest już sam awans do etapu ogólnopolskiego. Cieszę się przy tym nie tylko z wyników, ale także z zielonych kartek za zachowania fair play. Otrzymaliśmy w finale wojewódzkim dwie: jedną za przyznanie się do wybicia piłki na aut, gdy sędzia podyktował go dla nas, a drugą za pomoc rywalce po faulu. Ważnym efektem naszego dotychczasowego wyniku jest nie tylko mobilizacja do gry moich obecnych zawodniczek, ale także to, że po finałach wojewódzkich na treningach pojawiły się nowe dziewczęta – powiedział trener Łukasz Maj, opiekun zespołu Aktywny Junior.

Finały ogólnopolskie Pucharu Tymbarku rozpoczną się oficjalnym otwarciem na stadionie Hutnika Warszawa, 14 czerwca o godz. 9:00. Podczas uroczystości odbędzie się pokaz sztuczek piłkarskich przygotowany przez finalistę programu „Mam Talent” Łukasza Chwieduka. Ponadto koncert zagra raper Mezo, twórca oficjalnego hymnu Pucharu Tymbarku. W przerwie od meczów na dzieci czekać będą strefy dmuchańców i zabaw piłkarskich (np. urządzenie do mierzenia czasu reakcji). 15 czerwca rozgrywki będą kontynuowane na obiekcie Hutnika (wstęp wolny 14 i 15 czerwca), a wielki finał na stadionie PGE Narodowym zaplanowano na 16 czerwca. Cztery decydujące mecze będzie można śledzić na żywo od godz. 9:15 na stronie sport.tvp.pl oraz na kanale telewizyjnym TVP Sport. Mecze sędziowane będą m.in. przez Szymona Marciniaka i Monikę Mularczyk. XXIII edycja Pucharu Tymbarku odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Podobnie jak przed rokiem, prezydent obejrzy wielki finał turnieju na stadionie PGE Narodowym z wysokości trybun. Tego samego dnia o godz. 20:45 zagrają na nim piłkarze reprezentacji Polski, którzy zmierzą się w spotkaniu towarzyskim z kadrą Niemiec. Obecni będą na tym meczu także wszyscy uczestnicy finału ogólnopolskiego Pucharu Tymbarku. Wśród zawodników drużyny trenera Fernando Santosa jest wielu byłych uczestników Pucharu Tymbarku. To m.in. Arkadiusz Milik (Juventus), Piotr Zieliński (SSC Napoli), Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam) czy Jakub Kamiński (Vfl Wolfsburg). Organizatorzy turnieju podkreślają w ten sposób, że uczestnictwo w rozgrywkach może być pierwszym krokiem na drodze do spełnienia piłkarskich marzeń i gry w narodowych barwach.

– Doskonale pamiętam, jak pozytywne emocje budził we mnie udział w Pucharze Tymbarku. Jako dzieciaki mogliśmy rywalizować z rówieśnikami z całego kraju, co tylko nas mobilizowało i przynosiło radość. To był pierwszy etap mojej pogoni za marzeniami, które się spełniają. Trzeba tylko mocno w to wierzyć i ciężko pracować na każdym etapie rozwoju. Spotkanie z reprezentantami Polski, finał na magicznym PGE Narodowym, to musi działać na wyobraźnię. Mocno kibicuję wszystkim uczestnikom, czekam na rozstrzygnięcia i życzę powodzenia! – powiedział Jakub Kamiński, były uczestnik rozgrywek, który znalazł się w kadrze reprezentacji Polski na mecz z Niemcami.

Patronat nad rozgrywkami objęło również Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Zdrowia.

Poprzedni artykułPodczas prac wykopano pocisk artyleryjski
Następny artykuł71-latek wsiadł za kółko mimo sądowego zakazu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!