Strona główna WIADOMOŚCI Wzrost cen paliwa. Przed nami droga jesień?

Wzrost cen paliwa. Przed nami droga jesień?

0
Reklama

W ostatnim tygodniu koszt tankowania wyraźnie wzrósł. Ceny hurtowe paliw w Polsce zbliżają się do tegorocznych szczytów cenowych. W najbliższych dniach można spodziewać się dalszego wzrostu stawki nawet o kilkanaście groszy.

Według portalu money.pl wzrost cen jest spowodowany huraganem Harvey, który mocno ograniczył działalność amerykańskich rafinerii. Szacuje się, że dzienna produkcja ropy naftowej jest przez to mniejsza o 4,4 mln baryłek. Ceny benzyn na rynku europejskim są obecnie na poziomie najwyższym od lipca 2015 roku. Wówczas za benzynę Pb95 na stacjach płaciliśmy średnio w kraju około 5 zł/l. Dzisiaj dzięki umocnieniu złotego wobec dolara ten poziom w krótkim okresie nam nie grozi. Jeśli sytuacja w Stanach Zjednoczonych się unormuje to wzrost cen będzie chwilowy.

Reklama

Na stacjach dużych koncernów paliwowych w ubiegłym tygodniu można było odnotować podwyżki cen benzyn średnio o 7 groszy na litrze – wynika z analizy Biura Maklerskiego Reflex. Jedynie na małych, niezależnych stacjach można było uniknąć wyższych stawek. To jednak i tak „łagodny wymiar kary”, bo biorąc pod uwagę tylko stacje, gdzie ceny rosły, skala podwyżek sięgała 13-15 groszy.

Średnie ceny paliw w kraju kształtują się obecnie na poziomie odpowiednio: benzyna bezołowiowa 95 – 4,48 zł/l, benzyna bezołowiowa 98 – 4,79 zł/l, olej napędowy – 4,27 zł/l, autogaz – 2,01 zł/l.

źr. money.pl, reflex.com.pl

Reklama
Poprzedni artykułNowoczesna broń dla Wojska Polskiego
Następny artykułPolska sieć sklepów obuwniczych lepsza od niemieckich