Strona główna TARNOBRZEG „Wzmacniamy i budujemy siłę Wojska Polskiego”- min. Błaszczak w Nowej Dębie

„Wzmacniamy i budujemy siłę Wojska Polskiego”- min. Błaszczak w Nowej Dębie [foto]

0
Reklama

– Wzmacniamy i budujemy siłę Wojska Polskiego. Tak właśnie dzieje się między innymi poprzez zwiększanie liczebne, poprzez tworzenie nowych jednostek wojskowych oraz wyposażanie ich w nowoczesną broń – powiedział Mariusz Błaszczak, wicepremier-minister obrony narodowej podczas ćwiczenia Niedźwiedź 22.

We wtorek 20 września, na poligonie w Nowej Dębie, szef MON obserwował działania żołnierzy Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych w ramach największego w tym roku ćwiczenia  18. Dywizji Zmechanizowanej pk. Niedźwiedź 22.

Reklama

 Budujemy interoperacyjność poprzez zgrywanie żołnierzy Wojska Polskiego z żołnierzami wojsk sojuszniczych. Przed chwilą mieliśmy sposobność obserwować wspólne ćwiczenia, których zadaniem jest sprawdzenie sprawności i umiejętności żołnierzy polskich, amerykańskich i brytyjskich. Sprawdzenie tego, czy potrafią ze sobą współpracować. Zdali ten egzamin celująco. Ja już to wiem. Rozmawiałem z dowódcami, byli pod wrażeniem umiejętności żołnierzy Wojska Polskiego oraz sił sojuszniczych, sił NATO

– mówił wicepremier obserwując ćwiczenie żołnierzy „Żelaznej Dywizji”.

– To jest ważne, żeby ten proces postępował, żeby się rozwijał. Ćwiczą przede wszystkim żołnierze z 18 Dywizji Zmechanizowanej, żołnierze Żelaznej Dywizji, której zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa naszego kraju. Ta dywizja, organizowana na wzór amerykański, już niedługo będzie wyposażona w Abramsy i Apache. Widzieliśmy jak współpracują Ambramsy i Apache. Widzieliśmy, że tworzą zaporę nie do przebicia.

– zaznaczył szef MON
 
Ćwiczenie odbywa się na terytorium wschodniej Polski z udziałem pododdziałów z wszystkich jednostek 18. Dywizji Zmechanizowanej oraz żołnierzy wojsk sojuszniczych ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

– Bardzo dziękuję za wysiłki wkładane w tworzenie interoperacyjności wojsk. Widzieliśmy, jak świetnie współpracują ze sobą ci właśnie żołnierze. Bardzo serdecznie dziękuję moim kolegom: sekretarzowi obrony Stanów Zjednoczonych Lloydowi Austinowi, sekretarzowi obrony Zjednoczonego Królestwa Benowi Wallace’owi za to, że w sytuacji, w której Ukraina została napadnięta przez Rosję, zwiększyła się obecność wojsk sojuszniczych w Polsce

– podkreślił wicepremier.

– Nasze członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim stanowi rzeczywiście gwarancję naszego bezpieczeństwa, ale nasze członkostwo w NATO jest też kompletne. Wcześniej tak nie było. Wcześniej zdani byliśmy na to, że inni będą nas bronić. Teraz Wojsko Polskie jest na tyle silne, a będzie jeszcze silniejsze, że Polska jest nie tylko biorcą, ale także dawcą bezpieczeństwa. Na tym polega właśnie zasada interoperacyjności. Na tym polega zasada współpracy między silami zbrojnymi państw Sojuszu Północnoatlantyckiego

– mówił szef resortu obrony.
 
Niedźwiedź 22 wzmacnia interoperacyjność wojsk sojuszniczych,  gdyż wspólnie ćwiczą między innymi czołgiści na trzech rodzajach czołgów (Polacy na Leopardach, Amerykanie na Abramsach i Brytyjczycy na Challengerach) także z udziałem lotnictwa.
 
Podczas ćwiczenia certyfikacji zostaną poddane Dowództwa. 19 Brygady Zmechanizowanej i 18. Pułki Logistycznego. Zweryfikowane zostaną zdolności tych jednostek do planowania i organizowania walki.  
 
Jak podkreślił wicepremier do 2015 roku rząd koalicji PO-PSL, a wcześniej rząd lewicy likwidował jednostki wojskowe.

– Szczególnie zły był rok 2011. Zlikwidowano np. 1 Warszawską Dywizję Zmechanizowaną im. Tadeusza Kościuszki – zrobił to rząd koalicji PO – PSL. Otworzył wschód naszego kraju. Zlikwidowano też inne jednostki, chociażby Brygadę Zmechanizowaną w Lublinie. Dziś żołnierze reaktywowanej Brygady Zmechanizowanej w Lublinie ćwiczą na tym poligonie

– podkreślił Mariusz Błaszczak, Wiceprezes Rady Ministrów.

źr. MON

Poprzedni artykułKolejne oszustwo na ekogroszek. Nie daj się okraść!
Następny artykułZłamali obowiązuje na drodze prawo. Stracili prawo jazdy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!