Strona główna HISTORIA Wyślij życzenia weteranowi. Kpt. Chmielowiec kończy 100 lat!

Wyślij życzenia weteranowi. Kpt. Chmielowiec kończy 100 lat!

111
0

28 czerwca 2020 roku SETNE urodziny będzie obchodził kpt. Bolesław Chmielowiec ps. Komar – żołnierz Armii Krajowej oraz Narodowych Sił Zbrojnych. Z tej okazji organizowane jest wysyłanie życzeń dla weterana.


Swoją działalność konspiracyjną rozpoczął w sierpniu 1940 r. żołnierz ZWZ-AK. W 1943 roku dołączył do oddziału partyzanckiego Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Wacława Piotrowskiego ps. Cichy. Oddział należał do 1. Pułku Legii Nadwiślańskiej dowodzonej przez cichociemnego mjr. Leonarda Zub-Zdanowicza ps. Ząb.Po wkroczeniu sowietów w grudniu 1944 roku został siłą wcielony do ludowego Wojska Polskiego, gdzie otrzymał przydział w Marynarce Wojennej w Gdyni. W maju 1945 roku zagrożony aresztowaniem zdezerterował i powrócił na Lubelszczyznę, gdzie ponownie dołączył do konspiracji. Służył m.in. w oddziale NSZ-NZW pod dowództwem Stanisława Młynarskiego ps. Orzeł. Brał udział w wielu akcjach przeciwko systemowi komunistycznemu, m.in. w rozbiciu posterunku MO w Zakrzówku. Za swoją działalność Pan Chmielowiec był kilkakrotnie aresztowany i prześladowany, a następnie inwigilowany przez służby specjalne PRL.
>>> „Górny i chmurny nasz los tułaczy…” Słowa tej partyzanckiej piosenki w pełni oddają późniejsze koleje losu „Komara” i jego pokolenia. Konspiracja, partyzantka, PRL-owskie kazamaty, „śledztwa” i więzienia oraz pogarda pepeerowsko-pezetpeerowskich „bonzów” dla „zaplutych karłów reakcji”, dla osobników podrzędnej kategorii stały się udziałem na prawie pięćdziesiąt lat „dorosłego” ich życia. <<< – tak jego losy zapowiada książka „Wspomnienia straconych (?) dni”.Z okazji 100. urodzin kpt. Bolesława Chmielowca „Komara” zachęcamy Was wszystkich do złożenia życzeń, które przekażemy Kapitanowi w dniu urodzin.

Na czym polega akcja?

Przygotuj kartkę A4 z wydrukowanymi lub napisanymi życzeniami oraz dobrze widoczną nazwą miejscowości. Następnie zrób zdjęcie i wyślij je nam! Dlaczego ważna jest nazwa miasta/miejscowości? Ponieważ chcemy żeby Pan Kapitan wiedział, że zdjęcia będą pochodziły z całej Polski a może nawet świata. Nie wiesz co napisać? Wystarczy zwykle „200 LAT PANIE KAPITANIE!” lub „Dużo, dużo zdrowia!”.
Centrum Edukacyjne

Wesprzyj budowę patriotycznego Centrum Edukacyjnego!

Gotowe zdjęcie prześlij nam w wiadomości prywatnej lub też wyślij na maila: glosembohatera@gmail.com bądź opublikuj na stronie wydarzenia.
Podziękowania można składać do 21 czerwca włącznie. Wasze zdjęcia zostaną przez nas wywołane i przekazane Panu Bolesławowi. W ten sposób podziękujemy za oddanie i wysiłek jaki włożył w walkę w obronie Ojczyzny!
Wysłanie zdjęcia oznacza zgodę na udostępnienie wizerunku i jego publikację zarówno w postaci prezentu dla jubilata jak i na stronie wydarzenia.
https://www.facebook.com/events/632395487621011/permalink/632465577614002/