Strona główna WIADOMOŚCI Wyścig o dwie belki zakończony

Wyścig o dwie belki zakończony

0
Reklama

W 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zakończyła się VI edycja kursu podoficerskiego SONDA. O dwie belki na pagonie walczyło łącznie 62 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, w tym 28 z 3PBOT. Kurs SONDA powstał dla żołnierzy którzy stawiają na rozwój zawodowy będący nieodłącznym elementem ścieżki kariery żołnierzy.

W dniach od 15 do 17 maja 2023 r. odbył się egzamin końcowy dla uczestników VI edycji kursu podoficerskiego „SONDA” zgodnie z programem opracowanym przez Komendanta Szkoły Podoficerskiej SONDA w Zegrzu i zatwierdzonym przez Komendanta Centrum Łączności i Informatyki.

Reklama

Zwieńczeniem 29 dni zmagań był dla podkarpackich Terytorialsów egzamin końcowy, do którego podeszło łącznie 62 żołnierzy z: 3 Podkarpackiej Brygady OT, 6 Mazowieckiej Brygady OT i 20 Przemyskiej Brygady OT. Sprawdzian podsumowujący wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności podzielony był na dwa etapy. Pierwszy odbył się w 33 batalionie lekkiej piechoty w Dębicy i obejmował egzamin teoretyczny oraz egzamin z realizacji szkolenia w roli instruktora na punkcie nauczania. Następne dwa dni to dalsza część egzaminu taktycznego – dowodzenie sekcją lekkiej piechoty podczas działań taktycznych, zrealizowanych na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych – Dęba.

Podczas działań kursantów na terenie OSPWL Dęba sprawdzono m.in. umiejętności kadetów z zakresu dowodzenia sekcją lekkiej piechoty z uwzględnieniem ewentualnego współdziałania z pododdziałem czołgów oraz zabezpieczenia wejścia pododdziału czołgów w rejon działania. Niniejsze działania możliwe były dzięki nawiązaniu współpracy szkoleniowej z 1. Warszawską Brygadą Pancerną.

W trakcie kursu Podoficerskiego „SONDA” główny nacisk kładziony był na umiejętności z zakresu przywództwa wojskowego oraz psychologiczne i społeczne uwarunkowania służby wojskowej. Przyszli kaprale obejmą przede wszystkim stanowiska dowódców sekcji lekkiej piechoty, które są podstawowym elementem bojowym Wojsk Obrony Terytorialnej. Sekcję tworzy dwunastu terytorialsów o określonych specjalnościach (m.in. dowódca, ratownik pola walki, strzelec wyborowy, radiotelefonista, saper) czyniąc ją zespołem ludzi, którzy wzajemnie się uzupełniają.

SONDA (akronim od nazwy, powstałej w 1944 roku, Szkoły Niższych Dowódców Armii Krajowej) to kurs podoficerski skierowany do korpusu szeregowych OT. Celem kursu jest przygotowanie żołnierzy do podejmowania decyzji w trudnych warunkach, umiejętności precyzyjnego stawiania zadań oraz motywowania żołnierzy. Bowiem dowodzenie to nie tylko przywilej, ale w głównej mierze odpowiedzialność za swoich podwładnych, kolegów w służbie. Wpisuje się pomiędzy funkcjonujące już szkolenia szeregowych oraz kandydatów na oficerów w ramach kursu AGRYKOLA. Jej celem jest zagospodarowanie potencjału żołnierzy OT, pozyskanie i odpowiednie wyszkolenie kadry podoficerskiej WOT.

Reklama
Poprzedni artykuł29-latka nie dostosowała prędkości do warunków drogowych
Następny artykułWypadek na obwodnicy Radymna. Cztery osoby ranne [foto]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj