Strona główna WIADOMOŚCI Wyłudzali dofinansowania. Odpowiedzą za udział w zorganizowanej grupie przestępczej

Wyłudzali dofinansowania. Odpowiedzą za udział w zorganizowanej grupie przestępczej

0
Reklama

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, realizując czynności w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Rzeszowie, zatrzymali 7 osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej, podejrzanych o wyłudzenia dotacji ze środków unijnych. Decyzją sądu wobec głównego organizatora przestępczego procederu zastosowano 3 miesięczny areszt. Za popełnione przestępstwa podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

W minioną środę, policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, zatrzymali siedmiu członków zorganizowanej grupy przestępczej. Podejrzani, posługując się nierzetelną dokumentacją związaną z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz zatrudnieniem pracowników, w latach 2018-2021 dokonali licznych wyłudzeń dotacji ze środków unijnych, przeznaczonych na realizację usług rozwojowych, jak również subwencji celowych finansowanych ze środków Skarbu Państwa w ramach wprowadzonych przez rząd tarcz antycovidowych. Jak ustalono, podejrzani wyłudzili lub usiłowali wyłudzić łącznie ponad 3,6 mln zł.

Śledczy realizujący tą sprawę, zbierali informacje i gromadzili materiał dowodowy, na podstawie którego ustalili osoby powiązane z tą przestępczą działalnością. W ubiegłym tygodniu policjanci zatrzymali i doprowadzili do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie siedem podejrzanych osób w wieku od 25 do 61 lat. 
 
Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zatrzymanym zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz szeregu przestępstw przeciwko mieniu i obrotowi gospodarczemu. Główny podejrzany, będący organizatorem przestępczego procederu oraz kierujący grupą przestępczą, został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. To 54-letni mieszkaniec woj. małopolskiego, który na chwilę obecną ma postawionych 40 zarzutów.

Reklama

Wobec pozostałych osób prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozorów policji, zakazów opuszczania kraju oraz nakazów powstrzymania się od prowadzenia określonej działalności.

Ponadto na poczet kar i obowiązku naprawienia szkody ustalono składniki majątkowe podejrzanych na łączną kwotę 3,3 mln zł. Sprawa ma charakter rozwojowy, niewykluczone są zatrzymania kolejnych osób powiązanych z procederem.  
 
Za popełnione przestępstwo podejrzanym grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!