Strona główna RZESZÓW Wybory Rzeszów 2021. Program i sylwetki kandydatów

Wybory Rzeszów 2021. Program i sylwetki kandydatów

0
Reklama

Po 18 latach Rzeszów zmienia włodarza. Po nagłej rezygnacji z funkcji Tadeusza Ferenca, w stolicy Podkarpacia rozpoczęła się batalia o fotel prezydenta. W niedzielę rzeszowianie będą wybierać spośród czterech kandydatów.

Kto na prezydenta?

Grzegorz Braun poseł Konfederacji wybrany do Sejmu z ziemi rzeszowskiej. Braun jest z zawodu reżyserem, scenarzystą oraz publicystą. Startował na urząd prezydenta RP w 2015 roku oraz po śmierci Pawła Adamowicza na prezydenta Gdańska w 2019 r. Jest jednym z liderów Konfederacji, a także prezesem Konfederacji Korony Polskiej. Grzegorz Braun to tradycjonalista katolicki, krytyk demokracji. Wielokrotnie uczestniczył i przemawiał podczas protestów przeciwko obostrzeniom wprowadzonym przez rząd PiS, interweniował w obronie przedsiębiorców, wobec których policja podjęła działanie w związku z otwarciem lokalu wbrew rozporządzeniom rządu. W kampanii widoczny wśród mieszkańców uskarżających się na skutki działań deweloperów.

Reklama

Hasło wyborcze: „Nowy impuls dla Rzeszowa”

Najważniejsze punkty

opracowanie „Master planu dla Rzeszowa” uwzgledniającego jego położenie geograficzne na szlaku Trójmorza, podjęcie działań na rzecz lepszego skomunikowania Rzeszowa z Warszawą i Centralnym Portem Komunikacyjnym, utworzenie zintegrowanego obszaru obejmującego Rzeszów i okoliczne gminy, przywrócenie ładu przestrzennego i porządku architektonicznego w mieście, podjęcie działań na rzecz utworzenia V Dywizji „Karpackiej”, uczynienie Rzeszowa miastem przyjaznym i otwartym na przedsiębiorców.

Konrad Fijołek samorządowiec z Rzeszowa, będący wiceprzewodniczącym Rady Miasta Rzeszowa, bliski współpracownik Tadeusza Ferenca. Został kandydatem wspólnym opozycji. Podczas konferencji poparli go Włodzimierz Czarzasty, Władysław Kosiniak-Kamysz, Borys Budka oraz Szymon Hołownia. Fijołek zaznacza, że jest urodzonym rzeszowianinem. W sieci zawrzało po tym, jak Fijołek zasłynął ze swoich antypisowskich wypowiedzi: „je*** kaczystan” pisał po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej.

Hasło wyborcze kandydata: „Rzeszów jest najważniejszy”.

Najważniejsze punkty programu:
więcej zieleni, uporządkowana przestrzeń, skuteczny i nowoczesny transport, realne połączenia drogowe, stworzenie nowej oferty rekreacyjnej, rozrywkowej i kulturalnej (m.in. wybudowanie na Staromieściu aquaparku)

Ewa Leniart wojewoda podkarpacki, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej była dyrektorem rzeszowskiego IPN, w wyborach do Sejmu 2019 roku została wybrana na posła, jednak zrezygnowała z mandatu. Podczas prezentacji jej osoby w wyborach na urząd prezydenta Rzeszowa Konrad Fiołek, lokalny samorządowiec z PiS stwierdził, że Ewa Leniart jest najlepszym kandydatem. Sama kandydatka stwierdziła, że: „my jako Prawo i Sprawiedliwość chcemy zmieniać Rzeszów, uważamy, że jest tam miejsce na nowe działania, na zmiany, na poprawę sytuacji”.

Hasło wyborcze kandydata: „Rzeszów ma moc”.

Najważniejsze punkty programu:
nowe tereny zielone, zdrowe powietrze, zapewnienie zrównoważonego ładu przestrzennego, nowa jakość komunikacji w mieście, tętniące życiem miasto, żłobki i przedszkola na każdym osiedlu.

Marcin Warchoł wiceminister w resorcie sprawiedliwości, poseł, członek Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Warchoł został „namaszczony” na następcę Tadeusza Ferenca. Ferenc stwierdził, że dzięki jego współpracy z Warchołem miasto odzyskało Zamek Lubomirskich, będący dotychczas siedzibą Sądu Okręgowego. Warchoł startując w wyborach uzyskał poparcie swojej macierzystej partii, jednak nie poparło go Prawo i Sprawiedliwość. Kampanię oparł o kontakt bezpośredni, wręczanie mieszkańcom kwiatów, kawy, herbaty, ciastek. Kandydat widoczny w Rzeszowie również na bilbordach (z pewnością posiadał największą ilością materiałów wielkoformatowych).

Hasło wyborcze kandydata: „Dobra kontynuacja”.

Najważniejsze punkty programu:

Organizacja miejsc parkingowych na obrzeżach miasta w systemie Park&Ride, przekazanie Zamku Lubomirskich na rzecz kultury, budowa nowych mieszkań dla rodzin w Rzeszowie z wykorzystaniem rządowych programów, windy dla seniorów na budynkach, budowa kolei jednoszynowej Monorail, południowa obwodnica miasta – dokończenie ringu wraz z zjazdem na A4 (węzeł wschodni).

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!