Strona główna HISTORIA Wspomóż budowę pomnika Żołnierzy Wyklętych- Niezłomnych w Mielcu

Wspomóż budowę pomnika Żołnierzy Wyklętych- Niezłomnych w Mielcu

0
Reklama

Wspomóż budowę pomnika Żołnierzy Wyklętych- Niezłomnych w Mielcu.
Klub Historyczny „Prawda i Pamięć” to jedno z najprężniejszych stowarzyszeń działających na Podkarpaciu upamiętnianych polskich bohaterów. Kolejną ich inicjatywą jest wybudowanie pomnika– Żołnierzy Wyklętych- Niezłomnych.

Taki symbol da według inicjatorów możliwość szerszego propagowania prawdy o antykomunistycznym podziemiu. Jest to też forma oddania hołdu dla ludzi walczących z reżimem komunistycznym. Oraz sposób na krzewienie wartości patriotycznych wśród Polaków.
Pomnik stanie przy Alei Niepodległości na terenie Góry Cyranowskiej, która stanowi centralną część Mielca. Projektantem pomnika jest rzeźbiarz Pan Józef Opala.
Będą go tworzyć trzy części składające się w całość. Pierwsza z nich to monument na którym są ustawione postaci drugiej konspiracji. Po prawej stronie odnajdziemy partyzantów związanych z podkarpacką ziemią. Takich jak: Wojciech Lis ps. Mściciel, Aleksander Rusin ps. Rusal i Hieronim Dekutowski ps. Zapora. Po drugiej stronie są ikony walczące w okresie powojennym Min Witold Pilecki. Nad nimi znajduje się orzeł symbol polskiego państwa podziemnego z oderwanym skrzydłem. Taki zabieg ma na celu zobrazować dramat utraty polskich elit. W centralnym punkcie projektu znajduje się ryngraf z Matką Boską towarzyszący wielu żołnierzom. Następnym fragmentem pomnika jest instalacja popękanych brył symbolizujących tajne hańbiące doły śmierci do, których wrzucano Żołnierzy Wyklętych, z których wielu jeszcze nie odnaleziono. Trzecią część tworzy biało- czerwona flaga ułożona z kamieni.

Reklama

Budowa nie będzie jednak możliwa bez wsparcia finansowanego osób, którym zależy rozpowszechnianiu prawdy historycznej.

Jeśli chcą Państwo pomóc można wpłacić na konto:
92 1240 2656 1111 0010 7031 5571
Stowarzyszenie „Prawda i Pamięć”
Tytuł przelewu: budowa pomnika w Mielcu

Jeżeli wpłacający powyżej 50 zł zechce, może otrzymać jedną z płyt Tadek Firma. Dla wpłacających powyżej 100 zł książka Tadeusza Płużańskiego gratis (można wskazać jaka). Do 13 listopada możliwy będzie autograf! By otrzymać nagrodę należy przesłać skan wpłaty wraz z adresem i nr tel.
Organizatorzy dziękują za wszelką pomoc.

Reklama
Poprzedni artykułCzy facebook nas podsłuchuje?
Następny artykułUrząd skarbowy na Podkarpaciu wykrył „puste faktury” na ok. 17 mln zł