Strona główna WIADOMOŚCI Wspólne ćwiczenia żołnierzy polskich i estońskich

Wspólne ćwiczenia żołnierzy polskich i estońskich

0
Reklama

W dniach od 11 do 15 września 2023 r. estońscy żołnierze z Estonian Defence League wzięli udział w trwającym szkoleniu zintegrowanym żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady OT szkoląc się wspólnie m.in. z prowadzenia działań nieregularnych, walki w terenie zurbanizowanym jak również procedur ratowniczych w wykorzystaniem zaawansowanych technik linowych.

Jeden ze scenariuszy działań na Solinie zawierał element wspólnych ćwiczeń sprawdzających, opartych o konieczność udzielenia pomocy dwóm poszkodowanym, którzy spadli z tamy na Solinie i znajdują się w trudno dostępnym terenie. Prawidłowe wykonanie czynności ratowniczych wymagało oprócz znajomości samych procedur medycznych, również wykorzystania zaawansowanych technik linowych.

Reklama

Przygotowany dla nas scenariusz praktyczny zaskoczył nas swoim rozmachem i poziomem skomplikowania i różnorodności procedur niezbędnych do jego poprawnego wykonania. Niemniej w oparciu o wiedzę zdobytą na szkoleniach rotacyjnych oraz w trakcie tego szkolenia udało nam się skutecznie udzielić pomocy poszkodowanym i ewakuować ich z zagrożonego rejonu. Szkolenie oceniam bardzo wysoko, nauczyłem się na nim wiele umiejętności, które pomogą mi lepiej służyć również mojej lokalnej społeczności. Celem wizyty był rozwój współpracy między formacjami, wymiana doświadczeń i informacji – opowiada st.szer. Paweł, żołnierz 3 PBOT.

W czasie trwającego poligonu żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady OT doskonalą także techniki strzeleckie, pracując na broni etatowej, zgodnie z pełnioną funkcją w pododdziale. Żołnierze realizują również zajęcia taktyczne podczas, których samodzielnie planują i wykonują zadania stawiane im przez dowódców, np. obrona terenu zabudowanego, przygotowanie posterunków obserwacyjnych, planowanie i przeprowadzenie zasadzki. Ważnym elementem szkolenie zintegrowanego jest także umiejętność skrytego podejścia, maskowania w terenie oraz techniki walki wręcz.

Wojska Obrony Terytorialnej i estońską formację OT łączy plan współpracy, którego praktycznym wykonawcą ze strony polskiej jest 3 Podkarpacka Brygada OT im płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”. Żołnierze z Podkarpacia wspólnie z Estonian Defence League, co roku biorą udział w estońskich zawodach rozpoznawczych Admiral Pitka Recon Challenge, zajmując wysokie lokaty. To jedne z bardziej elitarnych międzynarodowych wyzwań taktycznych organizowanych dla drużyn rozpoznawczych ze struktur NATO na terytorium Europy.

***

Estońska OT składa się z 15 jednostek okręgowych, które w większości pokrywają się z granicami estońskich powiatów. Estońska Liga Obrony liczy ponad 15 500 członków. Wraz z organizacjami stowarzyszonymi – Women’s Home Defence, Yung Eagles i Home Daughters – liczy ponad 24 500 członków.

Reklama
Poprzedni artykuł37-latka pod wpływem odjechała po kolizji z miejsca zdarzenia
Następny artykułMiał trudności z opanowaniem maszyny na drodze. Operator trzeźwieje w areszcie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!