Strona główna PRZEMYŚL Wmurowano kamień węgielny pod budowę przejścia w Malhowicach

Wmurowano kamień węgielny pod budowę przejścia w Malhowicach

0
Reklama

W Malhowicach został 3 września wmurowany kamień węgielny pod budowę drogowego przejścia granicznego pomiędzy Polska a Ukrainą. To inwestycja, na którą od dawna czekali mieszkańcy przygranicznych miejscowości.

W uroczystości samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Piotr Pilch, który dziękował szczególnie wojewodzie Ewie Leniart za starania i pracę, dzięki którym ta inwestycja mogła się rozpocząć:

Reklama

Przez wiele lat o tym przejściu można było tylko usłyszeć, że powstanie. Wielkie działania w to przedsięwzięcie włożyła wojewoda Ewa Leniart, za co jej serdecznie dziękuję. To wielka rzecz dla stosunków polsko-ukraińskich, ale przede wszystkim dla społeczności tego regionu: powiatu przemyskiego, przygranicznych miejscowości po stronie ukraińskiej. Tu powstanie kilkaset stałych, pewnych, dobrze płatnych miejsc pracy. Zarówno po polskiej jak i ukraińskiej stronie – podkreślał wicemarszałek Piotr Pilch.

Wicemarszałek mówił również o wkładzie samorządu województwa w budowę drogi prowadzącej do budowanego przejścia.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart mówiąc o przejściu podkreślała, że oba narody mają za sobą trudną przeszłość historyczną, ale przed sobą dekady dobrej współpracy:

To dla nas szczególny moment, ważny dla mieszkańców Polski i Ukrainy, województwa podkarpackiego i obwodu lwowskiego. Dzisiaj rozpoczynamy realizację niezwykle istotnej inwestycji, która przyczyni się do tego, że granica państwa będzie miejscem, które może łączyć, które może powodować wiele płaszczyzn współpracy – mówiła wojewoda Ewa Leniart.

Poseł do Parlamentu Europejskiego, Bogdan Rzońca mówił z kolei:

To wielki dzień dla relacji polsko-ukraińskich. Ta granica, to przejście będzie służyć relacjom gospodarczym, ale ma ona także wymiar europejski. Cieszę się, że te relacje polko-ukraińskie stają się relacjami o charakterze europejskim – podkreślał europoseł.

W podobnym duchu wypowiadał się przedstawiciel lwowskiej administracji państwowej:

To jest wielka inwestycja, nie tylko w kontekście finansowym, ale także pod względem budowania dobrej współpracy pomiędzy naszymi narodami – mówił Maksym Kozicki przewodniczący lwowskiej obwodowej administracji państwowej

W uroczystości wzięli udział podkarpaccy parlamentarzyści, konsulowie z Polski i Ukrainy, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej z obu państw i przygranicznych regionów, przedstawiciele służb mundurowych, a także arcybiskup Adam Szal – metropolita przemyski i wikariusz generalny archidiecezji przemysko-warszawskiej w Polsce ks. Mitrat Bogdan Stepan.

Historia działań podejmowanych na rzecz utworzenia przejścia w Malhowicach jest bardzo długa. W 2012 roku, w drodze wymiany not dyplomatycznych, zostało zawarte polsko-ukraińskie porozumienie międzyrządowe o utworzeniu drogowego przejścia granicznego Malhowice – Niżankowice. W roku 2018 starosta przemyski wydał pozwolenie na budowę nowego przejścia granicznego, a w grudniu 2019 r. Minister Finansów zapewnił, że są zabezpieczone środki na finansowanie tej inwestycji. W 2020 roku, w ramach postępowania przetargowego na wykonawcę robót budowlanych wybrano firmę Strabag. Umowa z wykonawcą została podpisana 18 sierpnia 2021 roku.

Zgodnie z dokumentacją infrastruktura nowego przejścia ma się składać z 10 pawilonów kontroli paszportowej – po 5 dla polskich i ukraińskich służb kontrolnych. Ma też powstać budynek odpraw autobusów, odpraw Tax Free. Będą też dwa budynki kontroli specjalnej (dla polskich i ukraińskich służb kontrolnych) oraz niezbędna infrastruktura, typowa dla przejść granicznych.

Powstające przejście graniczne Malhowice-Niżankowice będzie przeznaczone dla międzynarodowego ruchu osobowego i towarowego samochodami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony z wyłączeniem ruchu pieszego. W obiektach przejścia odbywać się będzie wspólna polsko-ukraińska kontrola graniczna. Przejście ma powstać do 2025 r. Koszt realizacji inwestycji to ponad 98 mln złotych.

źr. podkarpackie.pl

Reklama
Poprzedni artykułDwóch Ukraińców aresztowanych za oszustwa finansowe na BLIK
Następny artykułNajstarsza murowana cerkiew w Polsce – Posada Rybotycka [FOTO]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!