Strona główna HISTORIA Władysława Jedynacka nie żyje. Łączniczka NOW-AK miała 97 lat

Władysława Jedynacka nie żyje. Łączniczka NOW-AK miała 97 lat

0
Reklama

Wczoraj w Leżajsku zmarła Pani Władysława Jedynacka. W czasie II wojny światowej była Ona żołnierzem Narodowej Organizacji Wojskowej ps. „Wiktoria” jako łączniczka, kolporterka i kwatermistrz. Jej pierwszym mężem był legendarny Ludwik Więcław ps. „Śląski”.


Władysława Jedynacka ur. się 23 lipca 1923 roku w Korniaktowie pow. Łańcut, jako córka Marii Kruk i Stanisława Gwoździa. W rodzinie Gwoździów wszyscy byli zaangażowani w działalność konspiracyjną, w rodzinnym domu znajdował się punkt kontaktowy. Ojciec Stanisław Gwóźdź ps. ”Bystry” został aresztowany przez gestapo w biurze Zarządu Miejskiego i został rozstrzelany w czasie pacyfikacji 28 maja 1943 roku.
Centrum Edukacyjne

Wesprzyj budowę patriotycznego Centrum Edukacyjnego!

Reklama
Jej dwaj bracia współpracowali jako łącznicy, mama również angażowała się w pomoc partyzantom. Jak często wspominała w domu był ogromny strych, który niejednokrotnie służył jako noclegownia dla chłopców z lasu. Razem z mamą przygotowywały im posiłki. Największą bolączką partyzantów były wszy. Obydwie z mamą prały i czyściły ich ubrania.
Pani Władysława od czerwca 1943 pracowała, jako główna księgowa i kierownik referatu księgowego w Urzędzie Miejskim w Leżajsku.


Władysława Jedynacka z d. Gwóźdź została zaprzysiężona w NOWK. Była łączniczką, kolporterką i kwatermistrzem, jako 'Wiktoria’. W 1944 roku poznała Ludwika Więcława ps. Śląski. Poślubiła go dopiero po wojnie, kiedy została ogłoszona amnestia na działaczy podziemia.


Ludwik Więcław ps. 'Śląski’, 'Kłos’, 'Mariusz’ (*23 VIII 1908-5 IX 1949). Ludwik Więcław 30 maja 1949 roku został aresztowany i więziony na Zamku w Rzeszowie. Władysława była wówczas w ciąży, wkrótce urodziła syna Jacka. Ludwik Więcław ps. 'Śląski’, 'Kłos’, 'Mariusz’ został skazany na karę śmierci, utratę praw na zawsze i przepadek mienia, 5 września 1949 roku został rozstrzelany.

Władza się go obawiała. Rocznica śmierci Ludwika Więcława "Śląskiego"


Władysława została aresztowana przez UB w 1949 roku i osadzona w rzeszowskim więzieniu na Zamku. Na skutek ogłoszonej amnestii wyszła na wolność w sierpniu 1949 roku. Później została aresztowana jej matka. Pani Władysława musiała się ukrywać. Ze względu na prześladowanie NKWD nie mogła wrócić do Leżajska. Znalazła pracę w Nysie, ale nawet tam była śledzona.Po roku wróciła w rodzinne strony, pracowała w Rozwadowie, a po trzech latach wróciła do Leżajska. Poznała Franciszka Jedynackiego i wyszła ponownie za mąż. Niestety, jej drugi mąż zmarł w pierwszym roku małżeństwa na zawał serca. Dwa miesiące później urodziła się córka Barbara. Ani syn, ani córka nie poznali swoich ojców.

Zachęcamy do obejrzenia wspomnień weteranki:Msza pogrzebowa odbędzie się w czwartek:
https://twitter.com/IzaPomykala/status/1325803019225718785
źr. MZL, A. Ordyczyńska

Poprzedni artykułKoronawirus. W poniedziałek 1260 przypadków w regionie
Następny artykułOjcowie niepodległości Polski. Sylwetka Romana Dmowskiego