Strona główna WIADOMOŚCI Wirus ASF w odwrocie? Na Podkarpaciu nie ma nowych przypadków

Wirus ASF w odwrocie? Na Podkarpaciu nie ma nowych przypadków

0
Reklama

Aktualna sytuacja związana z wirusem ASF oraz ryzykiem pojawienia się grypy ptaków była tematem posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego. W spotkaniu uczestniczyli samorządowcy z regionu oraz służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

Bieżące informacje przedstawił wojewódzki lekarz weterynarii Janusz Ciołek. ⁃ Mamy dobre wiadomości, dziś mija już 49 dni od ostatniego potwierdzonego ogniska ASF wśród świń na Podkarpaciu – rozpoczął.

Reklama

Janusz Ciołek przekazał także najnowsze rekomendacje Komisji Europejskiej. ⁃ Ukazało się rozporządzenie KE, które z dniem dzisiejszym zmienia obszary zwalczania choroby. Strefa III (czerwona) została zniesiona z terenu powiatu niżańskiego, leżajskiego, przeworskiego i części powiatów: jarosławskiego i lubaczowskiego – powiedział.

Wojewódzki lekarz weterynarii poinformował również o liczbie ognisk wśród świń. Najwięcej przypadków zidentyfikowano w powiecie mieleckim (52), w powiecie stalowowolskim (2) oraz lubaczowskim (1). W przypadku dzików, na terenie Podkarpacia potwierdzono 165 takich ognisk.

Po raz pierwszy odnotowano ogniska u dzików w powiecie przemyskim, blisko Ukrainy. Realizowane są tam intensywne poszukiwania padłych dzików połączone z odstrzałem sanitarnym.

W ramach walki z ASF odbywa się grodzenie szlaków komunikacyjnych dzików w ciągu drogi krajowej nr 9 i drogi wojewódzkiej nr 987. Wykonawcy poinformowali, że działania zakończą się do końca listopada br.

Janusz Ciołek przypomniał także o ryzyku związanym z możliwością wystąpienia grypy ptaków. ⁃ Grypa ptaków to zjawisko, które występuje najwcześniej w okresie sezonowych przelotów ptaków dzikich – mówił.

Na Podkarpaciu istnieje 168 ferm drobiu, łącznie hodowanych jest tam ponad 3,5 mln zwierząt.

Wojewoda Ewa Leniart zaapelowała do samorządowców i przedstawicieli służb o kontynuację działań prewencyjnych w walce z ASF oraz HPAI.
– Chce poprosić łowczych o dalszą intensyfikację działań na swoich obszarach. Proszę także, aby zachować czujność, reagować na wszystkie informacje dotyczące padłych ptaków – mówiła.

Wojewoda przypomniała o kolportowaniu informacji na temat zagrożeń spowodowanych wirusami. – Raz jeszcze proszę o to, aby działania kontynuował Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego tak, aby akcja informacyjna, m.in. nt. bioasekuracji była intensyfikowana i stale prowadzona – zakończyła Ewa Leniart.

Reklama
Poprzedni artykułCzterech imigrantów chciało dotrzeć do Niemiec. Wrócą na Ukrainę
Następny artykułWłamywał się do automatów na myjniach samochodowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj