Strona główna PRZEMYŚL Wilki pod Przemyślem. Urząd Gminy apeluje

Wilki pod Przemyślem. Urząd Gminy apeluje

0

Województwo podkarpackie poszczycić się może największą w Polsce populacją wilka. Jego występowanie koncentruje się głównie w regionie Bieszczadów, gdzie spotkanie z tym gatunkiem zwierząt nie należy do rzadkości. Coraz częściej jednak wilki pojawiają się w pobliżu zabudowań ludzkich.

Przyczyną tego jest niestety łatwo dostępna baza pokarmowa (głównie niezabezpieczone śmietniki i kompostowniki). W wielu przypadkach odpowiednie zabezpieczenie takich miejsc ogranicza sytuacje konfliktowe, jednak problemu nie należy bagatelizować, bo zjawisko synantropizacji jest realnym zagrożeniem zarówno dla człowieka jak również samych zwierząt.

Pomimo, że do tej pory incydentów realnie zagrażających zdrowiu i życiu ludzi było niewiele, to widok dużego drapieżnika w pobliżu domów budzi uzasadniony niepokój i obawy wśród lokalnych społeczności- czytamy na stronie Urzędu Gminy Żurawica.

Kogo powiadomić o takiej sytuacji?

Wszelkie przypadki pojawienia się wilków i innych dużych zwierząt chronionych na terenach zamieszkałych, które mogą stanowić niebezpieczeństwo, należy niezwłocznie zgłaszać bezpośrednio do miejscowego urzędu gminy (Urząd Gminy Żurawica, ul. Ojca Św. Jana Pawła II 1 – tel. 16 671 33 78) albo do najbliższego komisariatu policji (Komisariat Policji w Żurawicy KMP Przemyśl – tel. 47 823 30 20).

Jak zabezpieczyć zwierzęta przed atakiem wilków?

Występowanie w środowisku naturalnym drapieżników sprawia, że nieuniknione są sporadyczne przypadki ataków na zwierzęta hodowlane. W Polsce problem ten związany jest w głównej mierze z obecnością wilków.

Wilk był niegdyś zwierzęciem pospolitym. Występował w całej Ameryce Północnej, Europie i Azji. Również na terenach Polski wilk występował bardzo licznie. W ciągu ostatnich 200 lat, na skutek prześladowań i eliminacji, populacja wilka w Polsce znalazła się na granicy całkowitego wyginięcia. W ciągu tak krótkiego okresu, z gatunku pospolitego, stał się gatunkiem ginącym, wpisanym do Czerwonej Księgi Zwierząt.

Wilki nie są jednak bezpośrednim zagrożeniem dla człowieka. To zwierzęta ostrożne, wręcz płochliwe – jeśli nie wchodzimy im w drogę, nie atakują, natomiast zawsze wymagana jest rozwaga. Nie wolno lekceważyć informacji, że w okolicy obecny jest drapieżnik. Nie puszczajmy dzieci bez opieki do lasu i sami też zachowajmy ostrożność.

Poprzedni artykułPodrabiali faktury na 20 mln złotych. Jest już akt oskarżenia
Następny artykułGrzyby jadalne, a trujące. Jak je rozróżnić?
Izabela Pomykała Redaktor naczelna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj