Strona główna POLSKA I ŚWIAT Wiemy jak przeciwdziałać COVID-19, niepotrzebne są maseczki

Wiemy jak przeciwdziałać COVID-19, niepotrzebne są maseczki

0
Reklama

Hiszpańscy naukowcy przeprowadzili badania, które potwierdzają związek między koronawirusem, a poziomem witaminy D w organizmie. Badania opublikowano w czasopiśmie medycznym ”Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism”.


Naukowcy z Hospital Universitario Marqués de Veldecilla przebadali 216 pacjentów z COVID-19 w okresie 10-31 marca. Aż 80% z nich miało niedobór witaminy D. Jako oddzielną grupę przebadano 19 pacjentów, którzy przyjmowali doustnie witaminę D przez ponad 3 miesiące przed trafieniem do szpitala. W grupie kontrolnej, w której znajdowało się pozostałe 197 pacjentów. Większy niedobór zaobserwowano u osób z potwierdzonym COVID-19, a nie w grupie kontrolnej.

“Najpoważniejsze postacie COVID-19 charakteryzują się stanem hiperzapalnym, tak zwaną burzą cytokin, która występuje w pierwszym tygodniu wystąpienia objawów i prowadzi do zespołu ostrej niewydolności oddechowej i innych powikłań narządowych powodujących zwiększoną śmiertelność” – powiedział dr José L. Hernandez z Uniwersytetu w Kantabrii w Santander w Hiszpanii, jeden z głównych autorów badań.
„My odkryliśmy, że pacjenci z COVID-19 z niższymi poziomami witaminy D w surowicy mieli podwyższone poziomy ferrytyny i D-dimerów, które są markerami tej hiperzapalnej odpowiedzi” – przyznaje badacz.
„Leczenie witaminą D powinno być zalecane u pacjentów z COVID-19 z niskim poziomem witaminy D we krwi, ponieważ takie podejście może mieć korzystny wpływ zarówno na układ mięśniowo-szkieletowy, jak i odpornościowy” – twierdzi jeden z hiszpańskich naukowców.
Czy rząd spojrzy na te badania i zaleci suplementacje witaminą D, by zmniejszyć rosnące liczby chorych?

Reklama
Reklama