Strona główna RZESZÓW Wielkie kolędowanie wraca do Rzeszowa. Orszak Trzech Króli już w sobotę

Wielkie kolędowanie wraca do Rzeszowa. Orszak Trzech Króli już w sobotę

0
Orszak Trzech Króli Rzeszów 2018
Reklama

Po trzech latach przerwy, w sobotę ulicami Rzeszowa znowu przejdzie Orszak Trzech Króli. W organizację wydarzenia zaangażowanych jest prawie 2 tysiące osób. Tegoroczny scenariusz będzie nieco inny niż do tej pory.

Orszak Trzech Króli przez lata był jednym z najwspanialszych wydarzeń w Rzeszowie. W 2019 roku wzięła w nim udział rekordowa liczba ponad 20 tysięcy osób.  

Reklama

– Niestety z powodu pandemii musieliśmy zawiesić organizację tego wydarzenia. Ale w czasie przerwy docierały do nas liczne sygnały o zainteresowaniu Orszakiem. Stąd powrót do tej idei. Mnóstwo osób zaangażowało prywatny i zawodowy czas oraz środki, abyśmy mogli wrócić z tym wydarzeniem na ulice miasta – mówi Krystyna Łobos, rzecznik Orszaku Trzech Króli w Rzeszowie.

Organizatorzy zwracają uwagę, że najbliższy Orszak Trzech Króli, jak co roku jest radosną wspólnotową propozycją świętowania Epifanii. Uroczystość Objawienia Pańskiego przypomina nam o chwili, w której Jezus objawił się całemu światu, również pogańskiemu, w osobach patrzących w gwiazdy Mędrców, którzy nazywani Królami przybywają do Betlejem, by oddać Pokłon Nowonarodzonemu. Orszak Trzech Króli jest przykładem zgodnego współdziałania ludzi różnych poglądów i wyznań. To oddolna inicjatywa, która łączy i spaja lokalne społeczności. Orszak tworzą rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalne władze, osoby duchowe i ludzie dobrej woli, którzy poświęcają swoje zdolności, umiejętności, czas i środki. Krystyna Łobos zwraca uwagę, że tegoroczne wydarzenie będzie wyjątkowe także dlatego, że odbędzie się w osiemset lat po pierwszym przedstawieniu jasełkowym zaaranżowanym przez św. Franciszka.

– 24 grudnia 1223 roku Święty Franciszek, za zgodą Papieża Honoriusza III, w skalnej grocie na wysokości 750 m n.p.m. w posiadłości Jana Wetliny w Greccio, zbudował żywą szopkę. Złożył w żłobie wyrzeźbioną figurę Dzieciątka, umieścił obok żywe zwierzęta, wołu i osła, zaprosił miejscową ludność, aby w roli pasterzy zbliżali się do żłóbka i w ten obrazowy sposób zapoznawali się ze scenami ewangelicznymi opowiadającymi o narodzeniu Jezusa. Szopka ukazana podczas Mszy świętej w noc Bożego Narodzenia miała uświadomić wiernym przyjście Zbawiciela na ziemię i obecność Jezusa podczas każdej Eucharystii. W tym roku Orszak Trzech Króli odbędzie się w ponad 800 miejscowościach w Polsce oraz w kilku poza jej granicami. Wyruszy w USA (Niles), w Niemczech (Monachium i Neviges), we Francji (Lissieu), a także w Afryce w miejscowości Nyakinama w Rwandzie, w Burhynyi w Demokratycznej Republice Konga, w Esseng w Kamerunie i w Zambii w Lusace i w mieście Mansa – wylicza Krystyna Łobos.

Podmiotem organizacyjnym Orszaku Trzech Króli 2024 w Rzeszowie jest Stowarzyszenie Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, a tegorocznym koordynatorem wydarzenia jest Nina Kitlińska, prezes stowarzyszenia. – Przystąpiliśmy do organizacji, bo wiedzieliśmy, że Orszak spotykał się ze wspaniałym przyjęciem, był kwintesencją świąt, pokłonieniem się Nowonarodzonemu. Jako stowarzyszenie pielęgnujemy te wartości, ale też integrujemy środowiska, którym na sercu leży wspólne dobro. Przy organizacji Orszaku spotkaliśmy się z tym. Nawiązałam współpracę z wieloma instytucjami i władzami miasta, które wcześniej były zaangażowane w organizację i tym razem także życzliwie do niej podeszły. Mam poczucie, że będzie to wydarzenie stworzone przez ludzi, którym zależy na wspólnym kolędowaniu i przeżywaniu tego wyjątkowego czasu – mówi Nina Kitlińska.

Autorem scenariusza Orszaku jest Agnieszka Przywara. – Hasło ogólnopolskie to w tym roku „W jasełkach leży!”, ale w naszym rzeszowskim Orszaku zawsze mieliśmy swoje hasła, lokalne i wierszowane. I tak będzie tym razem. Główne brzmi „Niech każdy się dowie, Orszak znów w Rzeszowie”. Nawiązujemy w tym roku do pierwszych Jasełek i św. Franciszka, a także do tradycji staropolskiej i średniowiecznej. Postaci występujące to przede wszystkim rodzice uczniów rzeszowskich szkół i przedszkoli. W tym roku będą delikatne zmiany w scenariuszu, aby nieco urozmaicić wydarzenie, ale wciąż chcemy być wierni Ewangelii – wylicza Agnieszka Przywara.

Organizatorzy Orszaku Trzech Króli podkreślają olbrzymią przychylność i zaangażowanie władz Rzeszowa w powrót Orszaku do kalendarza wydarzeń w stolicy Podkarpacia.

– Bardzo nam zależało na tym, aby mieszkańcy znowu wzięli udział we wspólnym kolędowaniu, bo to piękna tradycja. Ogromnie się cieszę, że po 3 latach przerwy wznawiamy to wspaniałe wydarzenie, bardzo dziękuję za podjęcie się od nowa organizacji inicjatywy, która jest wyjątkowa dla mieszkańców. Mam nadzieję, że tysiące rzeszowian wyjdą na ulice i wezmą udział w Orszaku – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa. 

Trasa tegorocznego Orszaku tradycyjnie rozpocznie się od Podpromia, gdzie wydarzenie rozpocznie się o godz. 11:45 sceną zerową zatytułowaną „Rozporządzenie cezara Augusta”. O godzinie 12 Anioł Pański pod przewodnictwem Księdza Biskupa Ordynariusza Jana Wątroby. Następnie u zbiegu ulic Kilara i Lenartowicza scena 1 – „Niegościnna Gospoda”. Potem na ul. Szopena przy zamku scena 2 – „Pastuszkowie w polu” i przy Radiu Rzeszów na al. Lubomirskich scena 3 – „Anioł Boży”. Scena 4 – „Dwór Heroda” zostanie odegrana przy kościele św. Krzyża na ul. 3 Maja, kolejna – „Walka dobra ze złem” przy NBP. Orszak zakończy się na Placu Farnym, gdzie pod sceną będziemy wspólnie świętować – mówi Nina Kitlińska.

Reklama
Poprzedni artykułPotrącenie pieszego w Ustrobnej [foto]
Następny artykułRodzina 800+. Wyższe świadczenie już od 1 stycznia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!