Strona główna DĘBICA Wielki sukces szachisty z Dębicy

Wielki sukces szachisty z Dębicy

0
Reklama

Damian Lewtak z MKSz GRYF Dębica zwyciężył w kategorii Open w Wielkim Finale ogólnopolskiego EkoLogicznego Turnieju Szachowego. 16 lutego w Geonatura Kielce zagrali ze sobą zwycięzcy rozgrywek międzymiastowych. Laureaci otrzymali unikatowe szachy z elektrycznych śmieci oraz medale wykonane w nurcie trash art. EkoLogiczny Turniej Szachowy został zorganizowany przez Fundację Odzyskaj Środowisko.

Dobry ruch: na szachownicy i dla środowiska

Reklama

„Można się zastanawiać co łączy ekologię i jedną z najstarszych gier na świecie. Przede wszystkim jest to strategia działania – podobnie jak w szachach, tak i w trosce o środowisko naturalne ważny jest każdy ruch oraz zdolność przewidywania konsekwencji jakie on za sobą niesie” – mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko. W ekologicznych turniejach szachowych zmierzyli się ze sobą reprezentacji 14 miast: Czeladzi, Częstochowy, Dębicy, Inowrocławia, Kielc, Krosna, Łodzi, Olkusza, Przemyśla, Siedlec, Świdnicy, Świdnika, Tarnobrzega i Zamościa.

Inicjatywa po stronie recyklingu

Kable, elementy pilotów telewizyjnych i niewielkie mechanizmy z urządzeń elektrycznych
i elektronicznych zatopiono w żywicy tworząc szachy, w których nie ma dwóch identycznych pionów. Autorką szachów z recyklingu jest Natalia Murdza, artystka z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. „Przygotowanie bierek z materiałów pochodzących z recyklingu elektrycznych
i elektronicznych śmieci jest doskonałym sposobem na to, by podkreślić jak istotna jest selektywna zbiórka odpadów i przetworzenie ich w zrównoważony sposób. Możemy wykonać dobry ruch zarówno podczas partii szachów. Ale także tworząc dzieła sztuki” – mówi Natalia Murdza. Wielu osobom trudno uwierzyć, że np. w hetmanie znajdują się elementy z recyklingu telewizora, laptopa czy smartfona” – dodaje Murdza.

Szach mat dla Elektrycznych Śmieci

Świętokrzyski Geopark zamienił się w plac boju hetmanów, wież i gońców.  Wielki Finał EkoLogicznego Turnieju Szachowego odbywał się w systemie szwajcarskim z tempem 10 minut + 5’. Konkurs został objęty patronatem Świętokrzyskiego Związku Szachowego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Kielc Bogdan Wenta.

Laureaci w poszczególnych kategoriach:

U7

 1. Patryk Mońka – Częstochowa, Dom Kultury Koszęcin    
 2. Hubert Kozyra – Zamość; UKS Lider Zamość
 3. Witold Rusek – Łódź; KTS Kalisz  i Michał Gałuszka – Świdnica; KSz MIKAMA Świdnica

U12

 1. Bartosz Ożóg – Zamość; Zamojski Klub Szachowy             
 2. Tadeusz Strus – Siedlce, UKS-STSz Sokołów Podlaski      
 3. Maksymilian Wojtuń – Krosno; KKSz Urania Krosno

U18

 1. Jakub Bączyński – Częstochowa – UKS Hetman Częstochowa
 2. Kamil Bolek – Krosno
 3. Cyprian Malczuk – Siedlce – KSz Skoczek Siedlce

Grupa Open

 1. Damian Lewtak – Dębica – MKSz GRYF Dębica
 2. Marcin Duda – Kielce
 3. Arkadiusz Kucza – Krosno – KSz. Czarny Koń Rogi
Reklama
Poprzedni artykułZmarło jedno z pięcioraczków z gm. Horyniec-Zdrój
Następny artykuł25-lecie przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj