Strona główna ŁAŃCUT Wejście do parku wewnętrznego łańcuckiego zamku za opłatą

Wejście do parku wewnętrznego łańcuckiego zamku za opłatą

0
Reklama

Na terenie łańcuckiego parku, przed fosą do Zamku pojawiła się tabliczka, która informuje o wprowadzeniu opłaty za wejście do parku wewnętrznego. Decyzja ta wywołała oburzenie. Na stronie zamku możemy przeczytać o motywach tej decyzji.


W roku ubiegłym zakończona została realizacja projektu „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo-konserwatorskie oraz wykreowanie nowych przestrzeni ekspozycyjnych w budynku Zamku oraz zabytkowym Parku Muzeum-Zamku w Łańcucie (OR-KA II, III, IV, VII)”.
Przedmiotem tych działań były liczne prace remontowo-konserwatorskie i budowlane w budynku Zamku oraz zabytkowym Parku Muzeum-Zamek w Łańcucie.
Dzięki temu projektowi możemy od tego roku udostępnić Państwu do zwiedzania m.in. Łaźnie Rzymskie – jedyne tego typu wnętrze w Polsce.
Przywrócony został również pierwotny wygląd Parku: zarówno przy zamkowego zwanego wewnętrznym jak i zewnętrznego, znajdującego się poza fosą. Jest to park zabytkowy o charakterze rezydencjonalnym funkcjonujący wprawdzie od lat także jako park miejski integralnie związany z rezydencją łańcucką. Jest on częścią Muzeum-Zamek w Łańcucie wraz z nim wpisany na listę Pomników Historii. W parku wewnętrznym zobaczyć można nie tylko gruntownie odnowione elewacje Zamku, małą architekturę, rzeźby ale także i nową nawierzchnię alejek. Dzięki zakończonym zabiegom park przy zamkowy stał się szczególną wystawą stałą wymagającą nieustannych i kosztownych zabiegów pielęgnacyjnych.

Wejście na jego teren jest od 1 lutego 2020 r. odpłatne, tak jak i na inne wystawy stałe co wynika z ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz.U. z 2019 r. poz. 917 ze zm.). Poniedziałek jest dniem nieodpłatnego zwiedzania. Opłata wstępu do parku przy zamkowego jest więcej niż symboliczna. Koszt biletu normalnego to 2 zł a ulgowego 1 zł. Możliwy jest również zakup karnetów tygodniowych (7-dniowych) umożliwiających korzystanie z wejścia do parku wewnętrznego każdego dnia. Ich cena wynosi: 5 zł normalny lub 3 zł ulgowy. Odpłatność wynika także z realizacji projektu dofinansowanego ze środków unijnych przyznanych na rewitalizację parku, zgodnie z którym Muzeum jest zobowiązane do pobierania przychodów ze wstępu nie tylko do wewnętrznych ekspozycji muzealnych ale i do Parku. Na terenie Parku zewnętrznego pracom remontowo-konserwacyjnym i budowlanym poddano ogrodzenie Zamku wraz z bramami, fortyfikacje, wybrane elementy małej architektury, rzeźby, alejki. Powstały również nowe trasy alejek. Od tego roku istnieje możliwość zwiedzania samego Parku z przewodnikiem. Przygotowywane są również inne formy zwiedzania rezydencji łańcuckiej. Będziemy o nich informować na bieżąco.

Reklama
Poprzedni artykułPijany kierowca zasnął za kierownicą. Auto stało na środku drogi
Następny artykułMężczyzna przygnieciony quadem. Miał ponad 3 promile