Strona główna RZESZÓW W Rzeszowie powstał mural upamiętniający rodzinę Ulmów

W Rzeszowie powstał mural upamiętniający rodzinę Ulmów

0
Reklama

Przy ul. Gałęzowskiego 6 w Rzeszowie powstał mural poświęcony błogosławionej rodzinie Ulmów. Jego autorem jest Arkadiusz Andrejkow. W uroczystym odsłonięciu muralu wziął udział minister Przemysław Czarnek.

Bohaterskie postawy Polaków podczas II wojny światowej 

Szef MEiN przypomniał o odważnej i ofiarnej postawie rodziny Ulmów, symbolizującej tych wszystkich Polaków, którzy ginęli z rąk Niemców za niesienie pomocy ludności żydowskiej w czasie niemieckiej okupacji. – Uroczystość beatyfikacyjna rodziny Ulmów ma potężny walor edukacyjny. Cały świat dowiedział się o tym, jak wyglądała pomoc Polaków dla Żydów w czasie Holokaustu. I z jakim bohaterstwem to się wiązało. Bohaterstwem aż do śmierci. W Polsce za pomoc Żydom nie tylko groziła kara śmierci, ale była ona wykonywana. Rodzina Ulmów jest tego przykładem – wskazywał szef MEiN. 

Reklama

– Cieszę się, że możemy kontynuować te wielkie wydarzenia związane z bohaterstwem tej rodziny i dzisiaj odsłonić ten mural. Dziękuję wszystkim, którzy pamięć o niej rozsławiają na całym świecie – dodał minister Przemysław Czarnek.

Mural „Błogosławiona rodzina Ulmów z Markowej”

Mural został wykonany przez Arkadiusza Andrejkowa. Praca artysty wpisuje się w ogólnopolskie obchody związane z beatyfikacją rodziny Ulmów, która 10 września br. odbyła się w Markowej.

Pomysłodawcą projektu jest Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR. Aktywność organizacji skupia się przede wszystkim na upamiętnianiu bohaterstwa Polaków, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów. Myślą przewodnią tej działalności jest historia błogosławionej rodziny, która za pomoc swoim żydowskim współbraciom oddała własne życie.

Reklama
Poprzedni artykułJest decyzja ws. budowy kolejnego odcinka S19
Następny artykułKolejna rocznica śmierci Franciszka Przysiężniaka „Ojca Jana”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!