Strona główna WIADOMOŚCI W regionie upamiętnią Żołnierzy Wyklętych

W regionie upamiętnią Żołnierzy Wyklętych

0
Reklama

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, święto poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia Polski.

Dzień ten został ustanowiony przez sejm w 2011 roku, aby zachować pamięć o partyzantach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem. W antykomunistycznym podziemiu walczyło od 120-180 tys. Polaków.

Reklama

Powojenne podziemie antykomunistyczne stanowiło naturalną kontynuację działalności niepodległościowej dla tysięcy żołnierzy z okresu okupacji II Wojny Światowej.

Uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich grup społecznych i zawodowych: inteligencja, robotnicy i chłopi, młodzież oraz ci wszyscy, dla których podstawowym impulsem działania była gotowość walki o wolną Ojczyznę, aż do powstania NSZZ „Solidarność” stanowiło przykład najliczniejszej formy oporu polskiego społeczeństwa wobec komunistycznej władzy. Przez jego szeregi przewinęło się 250–300 tys. ludzi.

Symbolicznym końcem zbrojnego oporu była śmierć Józefa Franczaka „Lalka”, zabitego przez ZOMO 21 października 1963 roku. Jednak do końca PRL-u w całym kraju ukrywało się pod fałszywymi nazwiskami jeszcze wielu żołnierzy podziemia. Ścigani aż do 1989 r. przez SB trwali w konspiracji, z dala od własnych rodzin, z którymi nie dane było im się spotkać przez kilkadziesiąt lat.

RZESZÓW

1 marca w Rzeszowie odbędzie się wieczornica ku czci Żołnierzy

1 marca godzina 18:00 – msza św. w kościele pw. Św. Krzyża przy ulicy 3 Maja w Rzeszowie

Po mszy (ok. godziny 19:00) – sformowanie pochodu i przejście pod pomnik IV Zarządu Głównego WiN ( rondo Żołnierzy Wyklętych)

ok. godziny 19:15 – uroczystość, w tym hymn państwowy, modlitwa za poległych i pomordowanych, symboliczny apel pamięci oraz złożenie kwiatów i zniczy

MIELEC

2 marca w Mielcu przy Pomniku Armii Krajowej odbędą się oddolne uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych. Patriotyczny Mielec zaprasza na ,,Apel Pamięci Mieleckich Żołnierzy Wyklętych’’.

Wydarzenie odbędzie się o godz. 19:00

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!