Strona główna HISTORIA W Przemyślu odnaleziono cmentarz wojenny z czasów I wojny

W Przemyślu odnaleziono cmentarz wojenny z czasów I wojny

0
Szczątki odnalezione podczas prac
Reklama

Kilka dni temu w Przemyślu przy ul. Kasztanowej rozpoczęły się prace archeologiczne. Prace rozpoczęły się w miejscu, które wskazywały dokumenty z Twierdzy Przemyśl. Według szacunkowych danych pochowanych miało być tam d 1500 do 3500 żołnierzy w tym 124 żołnierzy rosyjskich białej armii gen. Denikina.

Wczoraj otwarto pierwszą jamę grobową, pojawiły się też zarysy innych jam i grobów zbiorowych.

Reklama

Mirosław Majkowski, odpowiedzialny za prace archeologiczne tak opisał odkrycie na swoim facebooku:

„W otwartej mogile rzędowej szczątki chowane były w drewnianych trumnach. Chowano po 2 żołnierzy w jednym grobie. Ma to także odzwierciedlenie w dokumentach dotyczących podobnych pochówków przy ul. Słowackiego i Przemysława. W ten sposób chowano podczas oblężenia zmarłych w przemyskich szpitalach wojskowych. Żołnierzy układano po dwóch w jednej trumnie głowami po przeciwstawnych stronach. Trumny przylegały do siebie bokami. W ten sposób oszczędzano miejsca na cmentarzu. Szukamy grobów masowych ze szczątkami żołnierzy przeniesionych z likwidowanych cmentarzy m.in przy fortach VI Iwanowa Góra, VII Prałkowce, z Krasiczyna, Cykowa, Dubiecka, Średniej i kilku innych. Mamy wiele nazwisk tych żołnierzy. Wszystkie dzisiejsze odkrycia mają pełne odzwierciedlenie w dokumentach. Przy okazji odkryliśmy także fundamenty budynków laboratorium artyleryjskiego i wytwórni amunicji strzeleckiej oraz kamienną rynnę do odprowadzania wody z placu. Archeolog wykonuje pełną dokumentację, która pomoże w planowaniu architektonicznym przy odbudowie cmentarza. Nawiasem mówiąc prace ziemne pokazały, że ktoś dołożył wielu starań, aby ślad po cmentarzu nie został”.

Prace prowadzone są przez polskich i węgierskich archeologów i antropologów oraz licznych wolontariuszy, którzy zgłaszają się do prac przy ul. Kasztanowej.

Reklama
Poprzedni artykułMielec zaprasza na Dni Miasta. Ograniczenia dla niezaszczepionych
Następny artykułPolicja szuka świadków tragicznego wypadku ze Stalowej Woli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj