Strona główna LEŻAJSK W Leżajsku nowi terytorialsi złożyli przysięgę

W Leżajsku nowi terytorialsi złożyli przysięgę

0

W 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” służy już ponad 4 tys. żołnierzy. To największa w kraju brygada WOT. W niedzielę kolejnych 56 nowych terytorialsów złożyło przysięgę wojskową na Rynku w Leżajsku.

Żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w niedzielę 18 września 2022 r. o godzinie 11:00 w Leżajsku wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej, stając się żołnierzami Rzeczypospolitej Polskiej. Przysięgę na sztandar złożyło 56 żołnierzy z Podkarpacia, a ślubowanie odebrał płk Michał Małyska, dowódca brygady.

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak w liście skierowanym do bohaterów uroczystości napisał:

-W czasach, gdy za naszą wschodnią granicą trwa rozpętana przez Rosję wojna, Terytorialsi dbają o bezpieczeństwo Polski. Z poświęceniem realizując zadania, do których zostali powołani, wzorowo zdają egzamin ze skuteczności i efektywności. Potwierdzają, że będąc zawsze blisko potrzebujących wsparcia, chronią najważniejsze wartości, jakimi są ludzie i zdrowie.

Decyzja o wstąpieniu w szeregi 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej stanowi ważny krok, niosący za sobą dumę i satysfakcję ze służby Ojczyźnie, ale też wymagający wytrwałości oraz gotowości do wypełniania żołnierskich obowiązków.

Moment złożenia przysięgi wojskowej pozostaje w życiu każdego żołnierza na zawsze. Stanowi wyraz patriotyzmu i największego zobowiązania wobec Narodu Polskiego. Siłę i olbrzymi potencjał 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej stanowią ludzie z wieloma talentami. Swoją aktywnością, godną postawą żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej i włożonym wysiłkiem w szkolenia pokazują że są gotowi wspierać mieszkańców Podkarpacia z najwyższym poświęceniem – podkreślał dowódca 3. PBOT płk Michał Małyska.

To już trzydziesta czwarta przysięga wojskowa żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady OT, a czwarta w tym roku. Uroczystość zakończyła defilada wojskowa z udziałem 20 pułku ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego. W tym ważnym wydarzeniu przysięgającym towarzyszyli goście, rodziny żołnierzy i przybyli na Rynek mieszkańcy Leżajska, którzy mieli okazję zapoznać się ze sprzętem i uzbrojeniem podkarpackich Terytorialsów.

3 Podkarpacka Brygada OT liczy już ponad cztery tysiące żołnierzy. Służba w 3. PBOT daje możliwość połączenia życia zawodowego ze służbą w wojsku. W sposób ciągły trwa nabór na kolejne szkolenie rozpoczynające się już 1 października. Chętni, którzy chcą wstąpić w szeregi 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, powinni zgłaszać się do Wojskowych Centrów Rekrutacji lub kontaktować z żołnierzami – rekruterami, którzy mieszkają w ich powiecie. Kontakt do rekruterów znajduje się pod adresem: www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/


Formowanie 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” rozpoczęło się w 2017 roku. Stałym rejonem odpowiedzialności brygady jest województwo podkarpackie. Brygadą dowodzi płk Michał Małyska, oficer z bogatym doświadczeniem wojskowym; także na arenie międzynarodowej. Misją 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności województwa podkarpackiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

Poprzedni artykułWiemy, kto rozbuduje S19 Sokołów-Jasionka
Następny artykułRuszyły poszukiwania mogił ofiar obozu NKWD w Trzebusce
Izabela Pomykała Redaktor naczelna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj