Strona główna RZESZÓW W Hyżnem otwarto skwer im. gen. Sikorskiego

W Hyżnem otwarto skwer im. gen. Sikorskiego [foto]

0
Reklama

W Hyżnem odbyła się uroczystość otwarcia skweru im. gen. Władysława Sikorskiego oraz odsłonięcia pomnika upamiętniającego bohatera.  

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą Świętą w Sanktuarium Maryjnym. Części oficjalnej towarzyszyły Apel Pamięci, złożenie wiązanek kwiatów oraz przemówienia okolicznościowe. Następnie odbył się koncert pieśni patriotycznych. Zgromadzeni mieli okazję obejrzeć wystawę IPN poświęcona działalności polityczno-wojskowej gen. Sikorskiego.

Reklama

– My mieszkańcy Podkarpacia powinniśmy być dumni, że właśnie tu, na naszej ziemi urodził się i spędził młodzieńcze lata generał Władysław Sikorski. Jako wybitny mąż stanu, polityk, świetny dowódca i strateg należał do grona osób, których imiona na zawsze pozostaną związane z historią walk o niepodległość. To człowiek, którego życie i działalność zasługują na najwyższy szacunek i uznanie. Jego pełna miłości do Ojczyzny postawa godna jest naśladowanie. Pamiętajmy o tym, w sposób szczególny w czasie, obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości –powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Władysław Sikorski urodził się 20 maja 1881 r. w Tuszowie Narodowym, ale w Hyżnem spędził swoje młodzieńcze lata. Tutaj poznali się jego rodzice: Emilia i pochodzący z Przeworska Tomasz. Po ślubie, do którego doszło 19 maja 1874 r. w hyżneńskim kościele, zamieszkali w tzw. Organistówce.

W latach 1887-1893 Władysław chodził do tutejszej szkoły, w której przed laty uczył jego ojciec. Szkoła Podstawowa w Hyżnem, która została oddana do użytku w 1972 r., jako pierwsza w Polsce nosi imię gen. Władysława Sikorskiego. Później uczył się w Seminarium Nauczycielskim w Rzeszowie, studiował na Politechnice Lwowskiej.

Był wybitnym polskim żołnierzem i politykiem, generałem broni Wojska Polskiego, premierem i ministrem spraw wojskowych II Rzeczypospolitej, od 30 września 1939 r. premierem rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, początkowo we Francji, następnie w Wielkiej Brytanii, oraz twórcą i naczelnym wodzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Zginął w katastrofie lotniczej w Gibraltarze 4 lipca 1943 r.

W poprzednich latach został upamiętniony już przez lokalne władze przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie w formie tablic i murali w Hyżnem i Tuszowie Narodowym.

Reklama
Poprzedni artykułNietrzeźwi kierowcy wyeliminowani z ruchu
Następny artykułPijany 46-latek wywrócił się na elektrycznej hulajnodze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!