Strona główna WIADOMOŚCI Uwaga na czad!

Uwaga na czad!

78
0
Mamy połowę października, a co za tym idzie powoli zaczyna się sezon grzewczy. Szczególnie w okresie zimowym należy uważać na czad. Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla ginie w Polsce kilkadziesiąt osób. Wynika to głównie z niewłaściwej ekspoatacji budynków i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych.

Czym jest czad?

Tlenek węgla (CO) nazywany potocznie czadem to silnie trujący, bezbarwny i bezwonny gaz. Powstaje on podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych (m.in. drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy), które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Może to wynikać z braku dopływu świeżego powietrza (np. zbyt szczelnie zamknięte okna, brak właściwej wentylacji) do urządzenia, w którym następuje spalanie lub z powodu jego zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji. Toksyczne działanie tlenku węgla wynika z faktu, że wiąże się z hemoglobiną 250-300 razy szybciej niż tlen, blokując jego dopływ do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia!
Kiedy może dojść do zatrucia czadem?
Do zatrucia tlenkiem węgla najczęściej dochodzi w momencie:
 1. Braku odpływu spalin powstających w zamkniętych pomieszczeniach.
 2. Zanieczyszczenia, zużycia i złej regulacji palnika gazowego.
 3. Braku odpowiedniej wentylacji.
 4. Szczelnym zamknięciu drzwi i okien
 5. Wadliwego piecyka gazowego lub węglowego, niewłaściwego montażu podgrzewacza,
  niedrożności kratki wentylacyjnej.
 6. Uszkodzenia lub zatkania przewodu kominowego.
 Co należy robić, jeśli ktoś z naszych bliskich zatruł się czadem?
 • Nie wpadaj w panikę gdy znajdziesz osobę z objawami zatrucia tlenkiem węgla. Jak najszybciej przystąp do udzielania pomocy.
 • Zapewnij dopływ świeżego, czystego powietrza. W skrajnych przypadkach poprzez wybicie szyby w oknie.
 • Wynieś osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze, jeżeli nie stanowi to zagrożenia dla Twojego zdrowia! W przypadku zagrożenia pozostaw akcję ratowniczą odpowiednim służbom.
 • Rozluźnij ubrania poszkodowanego – rozepnij pasek i guziki. Nie rozbieraj go, żeby nie doprowadzić do jego przemarznięcia.
 • Wezwij służby ratownicze.
  Straż pożarną (998) Pogotowie ratunkowe (999)
 • Skontroluj oddech poszkodowanego. Jeżeli osoba nie oddycha rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową. Jeśli oddycha, ułóż nieprzytomnego na boku i poczekaj na przybycie zespołu ratownictwa medycznego.

Profilaktyka

 • Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych, dodatkowo systematycznie sprawdzaj ciąg powietrza, np. przykładając kartkę papieru do otworu lub kratki wentylacyjnej.
 • Wietrz pomieszczenia w których korzystasz z piecyków, kuchenek gazowych itd.
 • Korzystaj z urządzeń grzewczych sprawnych technicznie oraz kontroluj ich stan.
 • Dokonuj okresowych przeglądów wentylacji i przewodów kominowych. Gdy używasz węgla i drewna należy to robić nie rzadziej niż raz na 3 miesiące. Jeśli używasz gazu ziemnego lub oleju opałowego nie rzadziej niż raz na pół roku.
 • Nie zostawiaj w garażu samochodu na zapalonym silniku.
 • Zainstaluj czujniki alarmowe wykrywające tlenek węgla.
 • Nie lekceważ objawów zatrucia tlenkiem węgla. Mogą one być sygnałem, że ulegasz zatruciu! W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie oraz skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Wydział Informacji i Promocji KG PSP