Strona główna MĘŻCZYZNA Uszkodzona turbosprężarka – regenerować czy kupić nową?

Uszkodzona turbosprężarka – regenerować czy kupić nową?

0
regeneracja turbosprężarek
Reklama

Stało się. Doszło do uszkodzenia turbosprężarki w naszym aucie, spowodowanego niewłaściwą eksploatacją lub po prostu naturalnym zużyciem wraz z upływem czasu. Jeśli temat ten dotknął Cię osobiście, z pewnością zastanawiasz się, jakie podjąć kroki- regenerować turbosprężarkę, czy może kupić nową? Podpowiadamy, porównując oba te rozwiązania biorąc pod uwagę kilka podstawowych aspektów.

Koszt regeneracji i zakupu nowej turbosprężarki

Jedną z najbardziej interesujących kwestii każdego właściciela pojazdu, którego jednostka napędowa wyposażona jest w doładowanie turbosprężarkowe i uległa awarii, jest cena, jaką będzie musiał ponieść, by samochód znów był zdolny do prawidłowej pracy. Niestety koszt pomiędzy regeneracją a zakupem nowego elementu jest dość znaczny i wynosi niekiedy nawet kilkanaście tysięcy złotych. Oczywiście chodzi tu o zakup nowej turbiny, która jest dość droga i często przekracza możliwości budżetowe przeciętnego użytkownika pojazdu z tego typu rozwiązaniem. Jeśli więc koszt gra tu najważniejszą rolę, lepszym rozwiązaniem będzie poddanie turbosprężarki profesjonalnemu procesowi regeneracji. Składa się na nią między innymi diagnostyka, czyszczenie, regeneracja, regulacja i wyważenie. Koszt takiej pracy wynosi zazwyczaj kilkaset złotych wraz z robocizną oraz częściami wymiennymi. Oczywiście takie prace należy powierzyć sprawdzonym specjalistom, którzy zadbają o przywrócenie właściwych parametrów oraz którzy używają oryginalnych części, rekomendowanych przez producenta.

Reklama

Przywrócenie fabrycznych wartości

Najczęstszą obawą, która pojawia się przed decyzją o regeneracji turbosprężarki, jest niepewność związana z przywróceniem odpowiednich norm i osiągów podczas regeneracji. Tymczasem prawidłowo przeprowadzona i profesjonalna naprawa powoduje przywrócenie narzędziu fabrycznych właściwości, dzięki czemu zregenerowana turbosprężarka pracuje jak nowa. Niema żadnych odczuwalnych różnic podczas użytkowania pojazdu ze świeżo zakupioną turbosprężarką lub tą po fachowej regeneracji. Jest to więc kolejny komponent, przemawiający za słusznością poddania uszkodzonej turbosprężarki pod rzetelną regenerację.

naprawa turbosprężarek

Wady i zalety obu rozwiązań

Aby jednak rozwiać wszelkie wątpliwości i pomóc w dokonaniu właściwego wyboru, warto w czytelny sposób przedstawić wady oraz zalety zarówno zakupu nowej turbiny, jak i regeneracji turbosprężarki. Pozwoli to ostatecznie na wybranie wariantu odpowiedniego dla danego użytkownika.
Weźmy pod lupę najpierw wersję z zakupem nowego elementu. Rozpocznijmy od zalet. Do zalet zakupu nowej turbosprężarki należy przede wszystkim stuprocentowa pewność, że mamy do czynienia z oryginalnym produktem, na który producent udziela gwarancji i który spełnia wszelkie normy użytkowe.  Wadą tego rozwiązania jest niestety wysoki koszt zakupu nowej turbosprężarki, który waha się pomiędzy 2,5 do nawet 15 tysięcy złotych. Ponadto kupując nowy element nigdy nie dowiemy się co było przyczyną uszkodzenia starego- naturalna eksploatacja, czy też nasze niewłaściwe użytkowanie.
Patrząc na drugą możliwość, jaką jest regeneracja zepsutej turbosprężarki, główną zaletą jest fakt, iż rozwiązanie to jest kilkakrotnie tańsze i stanowi koszt rzędu 1000-2500 złotych. Ponadto w takim przypadku istnieje szansa sprawdzenia, co było przyczyną uszkodzenia turbosprężarki- jeśli była to wina spowodowana nieprawidłową eksploatacją pojazdu, będziemy bardziej przykładać się do tego, by w przyszłości nie powielić podobnego błędu kolejny raz. Wadą skorzystania z tego typu rozwiązania jest to, że niekiedy niema pewności, iż podczas naprawy użyto oryginalnych części, rekomendowanych przez producenta oraz czy pracę wykonano w sposób należyty, przywracając fabryczne właściwości produktowi. Jest to bowiem istotna kwestia, decydująca o powodzeniu regeneracji i nie powodująca obaw przed uszkodzeniem innych elementów jednostki napędowej.
Wybór właściwego rozwiązania zależy więc od indywidualnych możliwości oraz oczekiwań danego właściciela pojazdu. Pamiętajmy tylko, że decydując się na wariant regeneracji turbosprężarki, należy powierzyć ją w ręce profesjonalnej firmy, by móc na nowo w pełni korzystać ze sprawnego pojazdu.

Poprzedni artykułCzeka nas pełny lockdown? Minister zdrowia nie zaprzecza
Następny artykułStrzelanina w Stalowej Woli. Są ranni. Policja bada sprawę