Powiat Bieszczadzki uzyskał dofinansowanie z Programu Polska-Słowacja na utworzenie Transgranicznego Centrum Dziedzictwa Kulturowego.

Projekt, który jest realizacją wielkiego projektu który powstał w starostwie: Transgranicznego Centrum Dziedzictwa Kulturowego: budowy Centrów wzdłuż linii kolejowej Medżilaborce, Zagórz, Ustrzyki D., Chyrów otrzymał prawie 2 mln 100 tys. EUR. Z czego dla powiatu bieszczadzkiego przypada niemal 1 mln EUR czyli ponad 4 mln zł. Jego liderem był Powiat Bieszczadzki, a złożony został wspólnie z partnerami: gmina Zagórz (Polska), Medżilaborce (Słowacja), Giraltovce (Słowacja) otrzymał jako jeden z dwunastu. Jak wynika z wniosku: “projekt zakłada ochronę i rozwój dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego terenu Pogórza Karpackiego. Celem przedsięwzięcia jest wykreowaniu i wypromowanie nowego produktu turystycznego na pograniczu polsko-słowacko-ukraińskim opartego o budowaną infrastrukturę przy szlaku kolejowym Linii 107 do granicy z Ukrainą, Słowacją (w miejscowości Łupków) i dalej szlakiem Karpat do Giraltovce.”

Inwestycje projektu można znaleźć TUTAJ.

W Ustrzykach powstanie centrum na ul. Kolejowej w dawnym budynku rafinerii Fanto i ma być częścią Bieszczadzkiego Centrum, w którego skład wchodzić będzie 6 ośrodków na terenie powiatu bieszczadzkiego. 

źr. powiat bieszczadzki