Strona główna PRZEMYŚL Uroczyste święto podkarpackich strażaków

Uroczyste święto podkarpackich strażaków

0
Reklama

We wtorek, 21 maja 2024 r. w Dubiecku odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka połączone z uroczystym otwarciem Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP.  

W wydarzeniu wspólnie ze strażakami i pracownikami cywilnymi garnizonu podkarpackiego udział wziął komendant główny PSP nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski. 

Reklama

Obchody zainaugurowano Mszą Świętą w dubieckim Kościele parafialnym pw. Niepokalanego Serca NMP, po czym zaproszeni goście udali się do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP, gdzie odbyły się główne uroczystości. Podczas apelu wręczono odznaczenia państwowe i resortowe, awanse na wyższe stopnie służbowe oraz Dyplomy Komendanta Głównego PSP. Ponadto, Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie, Odznaką Honorową „Strażacka Gwiazda Podkarpacia” odznaczone zostały sztandary Komendy Miejskiej PSP w Przemyślu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Dubiecku. 

„Za współpracę, szczególne zaangażowanie oraz skuteczność podczas nieszablonowych działań gaśniczych przeprowadzonych w Bieszczadzkim Parku Narodowym” wyróżnionych zostało również dwóch funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy odebrali z rąk Komendanta Głównego PSP, Dyplomy. 

Tegoroczne obchody przyniosły szczególną radość tamtejszym strażakom, bowiem w trakcie uroczystości otwarto oficjalnie nową Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą PSP w Dubiecku. Będzie to druga jednostka w strukturze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu. Inwestycja zrealizowana została przy udziale środków finansowych z Programu modernizacji Państwowej Straży Pożarnej. Jej budowę rozpoczęto pod koniec 2022 roku, a zakończono w roku bieżącym. Całkowita wartość inwestycji to prawie 18 mln zł. Budynek posiada m.in. halę garażową na dziesięć stanowisk dla pojazdów ratowniczo-gaśniczych, magazyny sprzętowe, stanowisko do mycia pojazdów i sprzętu ratowniczego, pomieszczenie dezynfekcji sprzętu, pralnio-suszarnię, szatnie, „moduł brudny”. Zakres działania JRG będzie obejmował teren zamieszkania ponad 200 tys. osób nie tylko powiatu przemyskiego, ale również powiatów sąsiednich, w ramach chronienia rejonów pomocy wzajemnej. 

Podczas uroczystości głos zabrał nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, komendant główny PSP zwracając się do zebranych słowami:

„To dla mnie wielka przyjemność i wyróżnienie uczestniczyć w obchodach Dnia Strażaka województwa podkarpackiego oraz uroczystości otwarcia 504. Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej… Dojazd do zdarzenia przez siły Państwowej Straży Pożarnej do tego miejsca to było około 40 minut, a w warunkach zimowych około godzinę. Na realny ratunek bez druhów i druhen Ochotniczych Straży Pożarnych lub posterunku Państwowej Straży Pożarnej nie można było liczyć. Dziękuję więc również moim poprzednikom, że w ustawie modernizacyjnej właśnie wybrali tę lokalizację, żeby skrócić czas reakcji służb ratunkowych…
Szanowni Państwo, na bezpieczeństwo obywateli, jakie zapewnia Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicze Straże Pożarne pracujemy wszyscy. Dlatego chciałem podziękować parlamentarzystom za dotychczasowe wsparcie działań Państwowej Straży Pożarnej, oraz Ochotniczych Straży Pożarnych i nie ukrywamy, że liczymy na więcej…

Podkarpacie jest szczególnym regionem. Nie jestem tutaj przypadkowo. To tutaj w 2005 roku uczyliśmy się wspólnie ratownictwa chemicznego na ćwiczeniach na poligonie w Jaworowie. Teraz mamy grupy specjalistyczne, do likwidacji skażeń chemicznych oraz przygotowujemy się na nowe wyzwania zapisane w ustawie o ochronie ludności.  To tutaj miało miejsce ćwiczenie „KARPATEX 2011” jako wspólne przygotowanie Polski i Ukrainy do Mistrzostw Europy w 2012 roku. 
To tutaj jest hub związany z koordynacją pomocy humanitarnej dla Ukrainy. To tutaj w 2013 roku mieliśmy spotkanie dyrektorów ochrony ludności związanej z Polską prezydencją w ramach Grupy Wyszehradzkiej i po raz kolejny w tym roku w ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.

Z perspektywy można powiedzieć, że podkarpacie to nie tylko 21 komend powiatowych, w tym 4 komendy miejskie i blisko 30 jednostek ratowniczo- gaśniczych, to przede wszystkim centralny odwód operacyjny, który może być dysponowany w każde miejsce w kraju, a jak przeszłość pokazała również poza granicę państwa. Szanowni Państwo, macie wszystkie specjalizacje. Jestem przekonany, że wspólnie, solidarnie tym działaniom i nowym zadaniom sprostamy!”

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!