Strona główna KRESY Ukraińcy twierdzą, że Polska obiecała im odbudowę pomników UPA

Ukraińcy twierdzą, że Polska obiecała im odbudowę pomników UPA

0
Reklama

Niepokojące informacje napływają do nas z Warszawy. Zdaniem ambasadora Ukrainy w naszym kraju Andrija Deszczycy, przedstawiciele prezydenta Andrzeja Dudy obiecali mu odbudowę pomników UPA w Polsce.  Wcześniej Kancelaria Prezydenta zaprzeczała, że doszło do takiego uzgodnienia.

Do szokującej deklaracji miało dojść kilka dni temu, podczas spotkania Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy w Krakowie. Według ukraińskiego ambasadora strona polska obiecała ukraińskiej delegacji odnowienie zniszczonych pomników UPA na terenie naszego kraju! Warto odnotować, że kilka dni wcześniej w identyczny sposób wypowiadał się wiceszef kancelarii prezydenta Ukrainy Konstiantyn Jelisejew, wówczas sprawa była dementowana.

Reklama
W dniu dzisiejszym słowa Jelisejewa i Deszczycy potwierdziła niestety redakcja Ukrainformu. Zdaniem ukraińskich dziennikarzy w czasie spotkania osiągnięto m.in. porozumienie w sprawie odnowienia zniszczonych po 2014 r. pomników upamiętniających ludobójców spod znaku OUN-UPA w PolsceZdaniem strony ukraińskiej chodzi aż o 7 monumentów, których obecność na polskiej ziemi bez wątpienia hańbiła pamięć Polaków zamordowanych przez bandy UPA w latach 40 XX w. W zamian strona polska miałaby dostać zgodę na wznowienie prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na Ukrainie.

Póki co Kancelaria Prezydenta milczy w tej sprawie. Oficjalny komunikat prasowy nie porusza tematu odnowy jakichkolwiek pomników. Można się z niego dowiedzieć m.in., że strony uzgodniły, że podejmą współpracę z odpowiednimi władzami lokalnymi na rzecz realizacji wspólnego interesu”. Niestety kancelaria nie sprecyzowała o czyje i jakie interesy chodzi. Nieco więcej na temat sprawy można dowiedzieć się natomiast z komunikatu opublikowanego na stronach kancelarii Petra Poroszenki: strony ukraińska i polska zgodziły się współpracować z odpowiednimi, lokalnymi organami władzy w celu rozwiązania kwestii, które stanowią obopólny interes.
Przypominamy, że mieszkańcy Podkarpacia w ramach oddolnej akcji społecznej, wiosną 2017 r. zburzyli nielegalny pomnik UPA stojący na cmentarzu w Hruszowicach (pow. Przemyśl).

Źródło: ukrainform, Kresy.pl
Reklama
Poprzedni artykułPodkarpacie: Nagroda główna Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage 2017
Następny artykułRzeszów: PiS przeciwko umieszczaniu preambuły Konstytucji w szkołach