Strona główna GŁÓWNA Czy Ukraińcy pracujący w Polsce będą pobierać emerytury z ZUS-u?

Czy Ukraińcy pracujący w Polsce będą pobierać emerytury z ZUS-u?

0
Reklama

Z informacji uzyskanych przez dziennik „Rzeczpospolita” wynika, że ZUS będzie wypłacał emerytury Ukraińcom pracującym w Polsce. Powodem jest podpisana przez Polskę i Ukrainę umowa o zabezpieczeniu społecznym. Ukraina jest jednym z sześciu Państw spoza UE, z którymi Polska podpisała umowę (dotyczy ona również Australii, Kanady, Korei Południowej, Macedonii, Mołdawii oraz USA).

Polsko-ukraińska umowa zawarta w 2014 r. o zabezpieczeniu społecznym miała gwarantować osiedlającym się w kraju Polakom ze Wschodu wypłatę emerytury za lata pracy na Ukrainie. W praktyce skorzystają z niej głównie pracujący w Polsce sąsiedzi zza  wschodniej granicy. Wedle umowy podpisanej przez ówczesnego ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza, obywatele Ukrainy legalnie pracujący w Polsce, którzy są ubezpieczeni w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, mają możliwość do nabycia prawa do emerytury i renty w Polsce. Praktycznie na takich samych zasadach co Polacy. Z drugiej strony ani Białorusini, ani Rosjanie nie mogą liczyć na podobne gratyfikacje, pomimo że na Białorusi do tej pory mieszka około 300 000 Polaków.

Reklama

W czerwcu 2017 r. w naszym kraju legalnie pracowało ponad 270 tys. obywateli Ukrainy, przy czym w pierwszej połowie tego roku polscy pracodawcy złożyli prawie 950 tys. wniosków o zatrudnienie cudzoziemców. Ponad 90% wniosków dotyczyło Ukraińców.
Jak na sprawę zapatruje się ZUS? Okazuje się, że jego pracownicy nie liczą sumy comiesięcznych składek generowanych przez ukraińskich pracowników, a wpływających do FUS. Wedle szacunków dziennikarzy „Rzeczpospolitej”, jeśli każdy z 227 tys. ubezpieczonych Ukraińców otrzymał wynagrodzenie brutto w wysokości płacy minimalnej (2 tys. zł), to w ciągu roku mogłoby wpłynąć do ZUS ok. 2,2 mld zł. Z kolei do budżetu państwa z tytułu PIT byłoby to ok. 440 mln zł!
Eksperci cytowani przez dziennik, odnoszący się pozytywnie do imigracji zarobkowej ze wschodu z entuzjazmem odnoszą się do tego, że więcej Ukraińców może pracować w Polsce legalnie, odprowadzając przy tym składki. Z drugiej strony nie są w stanie nawet oszacować jakie koszty w przyszłości będzie ponosić ZUS, w związku z ewentualną wypłatą emerytur dla Ukraińców.
Ekonomista dr Cezary Mech zwraca natomiast uwagę na fakt iż Ukraińcy „nie ratują ZUS-u”. W jego opinii jest wręcz odwrotnie. Po pierwsze należy pamiętać, że płacenie składek oznacza jednoczesne nabycie uprawnień głównie emerytalno-rentowych i tworzy równoważne zobowiązania państwa względem tej grupy pracowniczej. Dlatego nie jest żadnym zyskiem dla budżetu. Ponadto hamowanie wynagrodzeń wszystkich Polaków poprzez sprowadzanie imigrantów ma silnie negatywny wpływ na dochody budżetowe, jak i na poziom wypłacanych rent i emerytur. Gdyż niższe wynagrodzenia prawie wszystkich pracujących w Polsce sprawiają, że zarówno podatki, jak i wpłacane składki, mają zdecydowanie skromniejszy wymiar.

 
Źródło: Rzeczpospolita, Kresy.pl

Reklama
Poprzedni artykułTego lata tysiące turystów skorzystało z drezyn rowerowych w Bieszczadach
Następny artykułMłody szachista z Rzeszowa pojedzie na Mistrzostwa Świata Juniorów