Strona główna KRESY Ukraina: "Pomnik w Hruszowicach traktujemy jako hołd złożony Ukraińcom"

Ukraina: "Pomnik w Hruszowicach traktujemy jako hołd złożony Ukraińcom"

0
Reklama

Na Ukrainie wciąż bez zmian. Podczas gdy Polacy demontują hańbiące polską ziemię pomniki, Ukraińcy traktują je jako hołd złożony Ukraińcom, którzy walczyli i umierali za Ukrainę. Tych skandaliczny słów użył szef MSZ Ukrainy – Pawło Klimkin.

Szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin nie omieszkał skomentować problemu demontażu pomnika UPA w Hruszowach. Zrobił to podczas swojego wystąpienia na forum „Ukraina: w dążeniu do równowagi” w Kijowie powiedział.

Reklama
 
Swoje wystąpienie rozpoczął od słów – Rozwiązanie (sporów historycznych [red]) nie jest skomplikowane. Stwórzmy jakiś bardzo prosty kanał komunikacji. Zawsze jesteśmy do tego gotowi. Chcemy, by było tak, że zanim coś zrobimy, razem to przedyskutujmy.

Minister wypowiadając swoje słowa wyraźnie odnosił się do sprawy nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach, który w kwietniu tego roku został zburzony przez miejscowych aktywistów. Po chwili namysłu dodał:  Ktoś postrzega go jako pomnik UPA, a my widzimy ten pomnik jako hołd złożony Ukraińcom, którzy walczyli o Ukrainę, umierali za Ukrainę. To jest właśnie nasze rozumienie pojednania. Jest to pojednanie ludzkie. Jest to pojednanie chrześcijańskie. Jeśli zaczniemy mówić, że ten ma większą rację, a ten mniejszą, to donikąd nie dojdziemy.

Klimkin wezwał również Ukrainę i Polskę do tego, by zaczęły rozmawiać na stopie partnerskiej, biorąc pod uwagę stanowisko drugiej strony.
W naszej opinii wypowiedź Ministra jest charakterystycznym, dla tamtejszych elit, dysonansem poznawczym. Z jednej strony Ukraińcy oczekują od Polski akceptacji i zrozumienia dla walki prowadzonej przez UPA. Z drugiej jednak, liczą na pojednanie ze stroną polską w sprawach trudnych. Ta sprzeczna z jakąkolwiek logiką wypowiedź, ukazuje prawdziwy charakter stosunków, jakie strona ukraińska chce prowadzić względem Polski.
My, ze swojej strony przypominamy, że pomnik w Hruszowicach postawiono nielegalnie, nocą 1994 r. Zbudowano go w kształcie bramy, której połowy połączone były u góry metalowym tryzubem – herbem Ukrainy. Napis na tablicy u podnóża pomnika brzmiał Bohaterom UPA walczącym o wolną Ukrainę. Twórcą projektu oraz jego realizatorem był nie żyjący już członek UPA i mieszkaniec wioski.
Źr: Unian, kresy.pl

Reklama
Poprzedni artykułNiedobór młodych lekarzy na Podkarpaciu
Następny artykułSanok: MON podpisał umowę z Autosanem na dostarczenie 28 autobusów