Strona główna TARNOBRZEG Udawali wnuczka, córkę i prokuratora, by okraść

Udawali wnuczka, córkę i prokuratora, by okraść

0
Reklama

Policjanci apelują do mieszkańców powiatu tarnobrzeskiego, zwłaszcza osób starszych i ich rodzin, o ostrożność w sytuacjach, gdy dzwoni do nich osoba podająca się za wnuczka lub prokuratora i prosi o pieniądze. Wczoraj, funkcjonariusze odebrali trzy zgłoszenia o próbie oszustwa metodą „na prokuratora”. Oszust prowadząc telefoniczną rozmowę informował seniorów, że córka miała wypadek i aby uniknąć konsekwencji prawnych, musi jak najszybciej przekazać pieniądze. Przestępcy żądali 80 tys. złotych.

Wczoraj o godz. 13.30, do mieszkanki ul. Wyspiańskiego w Tarnobrzegu, zadzwoniła kobieta podająca się za jej córkę, poinformowała rozmówczynię, że spowodowała wypadek drogowy, w którym ucierpiała ciężarna kobieta. Powiedziała, że może uniknąć konsekwencji prawnych, tylko musi niezwłocznie przekazać pieniądze. Fałszywa „córka” zażądała 80 tys. złotych. Po chwili do rozmowy włączył się mężczyzna, który oświadczył, że po pieniądze zgłosi się „młody prokurator”.

Reklama

Podobna sytuacja miała miejsce wczoraj w Nowej Dębie. Do 77-letniego mieszkańca ul. Zarzecze, zadzwonił mężczyzna podający się za jego wnuczka. Oszust prosił o pilną pomoc w postaci gotówki. Pieniądze miały być przekazane na pokrycie kosztów wypadku drogowego. Podobny telefon odebrali mieszkańcy  Sokolnik w gminie Gorzyce. Seniorzy nie dali się zwieść oszustom i o całym zdarzeniu powiadomili policjantów.

Jak działają oszuści:

  • Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają imiona często charakterystyczne dla osób starszych, następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.
  • Dla wywarcia większego wrażenia oszuści coraz częściej podszywają się też pod urzędnika lub przedstawiciela jakiejś organizacji bądź instytucji. Wmawiają również starszym osobom, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji lub policjantami, a pieniądze są potrzebne na „wykupienie z problemów” członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy.
  • W rozmowie oszuści zawsze proszą o dyskrecję. Po wyrażeniu zgody na przekazanie pieniędzy, zgłasza się po nią ktoś inny, zapowiedziany przez oszusta, jako osoba godna zaufania, która w imieniu rzekomego stróża prawa odbiera pieniądze. Często oszuści umawiają się na spotkanie pod bankiem, aby szybko zabrać gotówkę.
  • W ten sposób oszuści wyłudzają pieniądze w wysokości od kilku tysięcy do nawet kilkuset tysięcy złotych. Pokrzywdzeni często tracą oszczędności całego życia.
Reklama
Poprzedni artykuł HSW przekazała pierwsze zdalnie Sterowane Systemy Wieżowe 30 mm
Następny artykułPijany rozbił samochód na drzewie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!