Strona główna WIADOMOŚCI Udaremniona próba przemytu zabytkowej ikony

Udaremniona próba przemytu zabytkowej ikony

0
Reklama

Funkcjonariusze  Krajowej Administracji Skarbowej podczas kontroli pojazdów na przejściu granicznym w Medyce  udaremnili przemyt malowanej na drewnie ikony z motywem Matka Boska „Skarbiaszcza”.

 Ikonę przewoził pasażer osobowej mazdy, wjeżdżającej do Polski przez przejście graniczne Medyka- Szeginie.  48-latek mimo, że miał taki obowiązek, nie zgłosił obrazu do kontroli celnej. Funkcjonariusze  Krajowej Administracji Skarbowej z Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu znaleźli obraz dopiero podczas kontroli bagaży znajdujących się w  samochodzie. Ikona o wymiarach 35 x 29 cm schowana była w jednej z walizek.
Pasażer przyłapany na próbie przemytu odmówił składania jakichkolwiek wyjaśnień.  Jak się okazało, to nie pierwszy raz, kiedy mężczyzna „zapomniał” zgłosić do kontroli przewożoną ikonę. W sierpniu tego roku funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Oddziału Celnego w Medyce przyłapali go na próbie przemytu ikony malowanej na drewnie z motywem „Chrystus Święte Milczenie”.
Szczegółowa kontrola bagaży wykazała także, że mężczyzna przewozi bez dokonania zgłoszenia wartości dewizowych ponad 18 tys. euro i 6,5 tys. USD.
Przeciwko 48-latkowi wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe, podczas którego powołany rzeczoznawca oceni wartość zatrzymanej  ikony, w tym też wartość zabytkową. Za niedopełnienie obowiązku dokonania zgłoszenia wartości dewizowych, mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 1 tys. złotych.
Jak wyjaśnia nadkom. Małgorzata Czesak koordynator ds. zabytków Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, na przywóz do Polski przedmiotów o charakterze zabytkowym nie są wymagane dodatkowe dokumenty. Należy jednak pamiętać, że jeżeli przywóz dokonywany jest z państw nienależących do Unii Europejskiej, to należy przywożony obiekt zgłosić w oddziale celnym, w celu objęcia go odpowiednią procedurą celną.
Od początku 2017 r. funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej podczas kontroli na polsko-ukraińskich  przejściach granicznych w woj. podkarpackim udaremnili przemyt 239 przedmiotów o wartości historycznej. Były wśród nich przedmioty kolekcjonerskie, zdjęcia, zegarki, skórzane pasy, legitymacje, przedmioty archeologiczne a także 4 ikony.
źr. KAS Rzeszów
Reklama