Strona główna PRZEWORSK Uczciwi znalazcy oddali znalezione rzeczy, by wróciły do właścicieli

Uczciwi znalazcy oddali znalezione rzeczy, by wróciły do właścicieli

0
Reklama

Z pewnością każdemu z nas przydarzyła się sytuacja, że coś zgubiliśmy. Problem staje się poważny, jeśli utraciliśmy coś wartościowego lub ważnego dla nas. Każdy, kto zagubił jakiś przedmiot, chociażby klucze do mieszkania czy dokumenty liczy, że znajdzie się uczciwa osoba, która odda te przedmioty. Tak zdarza się coraz częściej. Warto wiedzieć, co zrobić ze znalezioną rzeczą, zwłaszcza, gdy ustalenie właściciela jest trudne bądź niemożliwe.

W ostatnim czasie, kilkakrotnie zdarzyło się, że do komendy w Przeworsku zgłaszały się osoby, które znalazły cudzą rzecz, chciałyby ją oddać, ale nie wiedzą do kogo należy. Najczęściej to portfel z pieniędzmi i dokumentami, które ktoś zgubił na ulicy, czy zostawił w sklepie. Znalazcy liczą na to, że policjanci pomogą ustalić właściciela i przekażą odnalezione przedmioty.

Reklama

W środę przed godz. 8, do dyżurnego Policji zgłosił się 52-letni mieszkaniec powiatu przeworskiego, który poinformował, że jadąc ul. Studzińską w Przeworsku, na wysokości lecznicy weterynaryjnej zauważył leżący na jezdni portfel, obok którego znajdowały się pieniądze. Uczciwy znalazca odnosząc zgubę do komendy poprosił o odnalezienie właściciela. Następnego dnia policjanci przekazali właścicielowi utracony portfel z pieniędzmi, kartami płatniczymi oraz dokumentami.

Dwa dni później, 43-letni mieszkaniec gminy Przeworsk przyniósł znaleziony na przystanku autobusowym w miejscowości Mirocin portfel wraz dokumentami, kartami płatniczymi oraz pieniędzmi. Jeszcze tego samego dnia policjanci skontaktowali się z właścicielem portfela, 64-letnim mieszkańcem powiatu przeworskiego. Mężczyzna zgłosił się do komendy i szczęśliwy odebrał od policjantów swoje pieniądze i dokumenty. 

Mieszkańcy powiatu przeworskiego zasługują na pochwałę. Dzięki ich uczciwości, zguby trafiły do właścicieli.

Policjanci przestrzegają, że znaleziony przedmiot należy zwrócić prawowitemu właścicielowi, a jeśli to niemożliwe zgłosić ten fakt na Policję albo przekazać rzeczy do biura rzeczy znalezionych, które funkcjonuje w każdym powiecie.

Zgodnie z aktualnymi zapisami ustawy o rzeczach znalezionych do jednostki Policji oddajemy jedynie dowód osobisty, paszport oraz rzeczy, których posiadanie wymaga pozwolenia jak np. broń czy amunicję. Pozostałe przedmioty, jeżeli nie znamy ich właściciela powinny trafić do starosty, a w przypadku, kiedy zostały znalezione w miejscu użyteczności publicznej, np. w galerii handlowej, na dworcu, w autobusie czy pociągu, powinny trafić do właściwego zarządcy obiektu.

Apelujemy, aby nie traktować znalezionych rzeczy jako niczyich. Portfel z pieniędzmi i dokumentami na pewno ma swojego właściciela. Nie oddając cudzej własności możemy narazić się na poważne konsekwencji karne. Art. 119 kodeksu wykroczeń i art. 284 kodeksu karnego regulują kwestie odpowiedzialności za przywłaszczenie cudzej rzeczy.

Reklama
Poprzedni artykułPijana matka opiekowała się małymi dziećmi. Odpowie teraz przed sądem
Następny artykułCzwarta fala przybiera na sile? Najnowsze dane i nowe przypadki Covid-19

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!